Mi az inverze a 2/3x-1 függvénynek?

Matek órára kaptuk feladatként,viszont ezt még nem tanultuk,és a tankönyvben sincs benne. Az internetes magyarázást meg nem értem... S.O.S.!
2012. febr. 1. 20:25
 1/2 BKRS ***** válasza:

Hol van a zarojel a tortedben?


f(inverze g, ha f(g(x)) = x

vagyis y = 2/(3x-1) inverze

x = 2/(3y-1)

(3y-1)*x = 2

3y-1 = 2/x

3y = (2/x) +1

y = ((2/x)+1)/3

2012. febr. 1. 20:33
 2/2 anonim ***** válasza:

Akkor kezdjük az elején:


Az inverz függvény egy olyan függvény, ami az „x“ változóval a fordítottját – ellenkezőjét „csinálja“ mint az eredeti függvény.


Pl. legyen f(x) = x², ennek a „fordítottja“, vagyis az inverze a g(x) = √x, mert ez „vissza tudja csinálni“ az „x“ változóval azt, amit az f(x) csinált vele, vagyis:


g[f(x)] = √[x²] = x


Azt is lehet mondani, hogy az „f“ és „g“ függvény egymást mintegy „semlegesítette“.


Más példák:


f(x) = 2x, g(x) = x/2


f(x) = x + 5, g(x) = x – 5


f(x) = x⁷, g(x) = ⁷√x


f(x) = x^(a/b), g(x) = x^(b/a)


f(x) = e^x, g(x) = lnx

2012. febr. 2. 23:13