Matek órára kaptuk feladatként,viszont ezt még nem tanultuk,és a tankönyvben sincs benne. Az internetes magyarázást meg nem értem... S.O.S.!2012. febr. 1. 20:25
1/2 BKRS válasza:
Hol van a zarojel a tortedben?
f(inverze g, ha f(g(x)) = x
vagyis y = 2/(3x-1) inverze
x = 2/(3y-1)
(3y-1)*x = 2
3y-1 = 2/x
3y = (2/x) +1
y = ((2/x)+1)/3
2/2 anonim válasza:
Akkor kezdjük az elején:
Az inverz függvény egy olyan függvény, ami az „x“ változóval a fordítottját – ellenkezőjét „csinálja“ mint az eredeti függvény.
Pl. legyen f(x) = x², ennek a „fordítottja“, vagyis az inverze a g(x) = √x, mert ez „vissza tudja csinálni“ az „x“ változóval azt, amit az f(x) csinált vele, vagyis:
g[f(x)] = √[x²] = x
Azt is lehet mondani, hogy az „f“ és „g“ függvény egymást mintegy „semlegesítette“.
Más példák:
f(x) = 2x, g(x) = x/2
f(x) = x + 5, g(x) = x – 5
f(x) = x⁷, g(x) = ⁷√x
f(x) = x^(a/b), g(x) = x^(b/a)
f(x) = e^x, g(x) = lnx