F (x) =x^2+px+q függvénynek, hogyan lehet kiszámítani a minimum értékét?

2011. jún. 22. 22:11
 1/5 anonim ***** válasza:
Teljes négyzetté való kiegészítéssel. Természetesen p és q függvényeként fogod megkapni, nem konkrét számot.
2011. jún. 22. 22:38
 2/5 anonim ***** válasza:

Alakítsd teljes négyzetté, majd korrigáld:

x^2 + px + q = (x + p/2)^2 - p^2/4 + q


Ez egy olyan felfelé nyíló parabola, aminek talppontjának koordinátái:

x: -p/2

y: -p^2 + q


A talppont felfelé nyíló parabolánál természetesen a minimum is, szóval a minimum érték -p^2 + q


Ha valamelyik lépést nem érted, akkor szólj!

2011. jún. 22. 22:39
 3/5 anonim ***** válasza:

Bocsánat, természetesen így a helyes:

y: -p^2/4 + q

2011. jún. 22. 22:40
 4/5 anonim ***** válasza:
És így a minimum érték is annyi :D Bocsi, csak egyszer lemaradt a /4, és onnan másoltam.
2011. jún. 22. 22:41
 5/5 anonim ***** válasza:

A minimum vagy maximum értéknél a függvény első deriváltja nulla, minimum esetén a második deriváltja pozitív, maximumnál meg negatív, vagyis:


F(x) = x^2 + p*x + q


F'(x) = 2*x + p = 0, ebből: x = -p/2 (ennek az alapján ez minimum, vagy maximum érték)


F''(x) = 2 (a második deriváltjának az értéke pozitív, tehát a függvénynek lesz egy minimum értéke)

2011. jún. 23. 22:32