Kémia számolási feladatokat segítesz megoldani? Ha egyet megoldasz, már annak is nagyon örülök!


A lényeg, hogy én egy mukkot nem értek belőlük, ezért kérlek segítsetek levezetni nekem. Ezekből írunk majd dolgozatot. :(


1.) Hány gram kristályos ráz-szulfát (CuSO4 × 5 H2O) és víz szükséges 2,5 kg 5 tömeg%.os réz-szulfát permetlé készítéséhez?


2.) Oldatot készítünk 678,6 g konyhasó és 3671,4 cm2 víz felhasználásával.

a.) Hány tömeg%.os az oldat?

b.) Hány mol konyhasót tartalmaz az oldalt 1 dm3-e? (Az oldat sűrűsége 1,25 g/cm3)


3.) Lehűtünk 5,2 kg 24,5 tömeg%-os fottó oldatot. Az oldött anyag egy része kikristályosodik. Hány gramm oldott anyag vált ki a hűtés hatására, ha a maradék oldal 20 tömeg%-os?


4.) Hány gramm cukrot oldjunk fel 1 dm3 vízben, hogy 60°C-on telített oldatot kapjunk? A cukor oldhatósága ezen a hőfokon 320 g/ dm3, az oldat sűrűsége 1,205 g/ cm3.


5.) Hány cm3 0,5 térfogat%-os oldat tartalmaz ugyanannyi oldott anyagot, mint az 50 cm3 2 térfogat%-os?


6.) Telített-e a 20°C-os 24%-os kálium-klorid-oldat, ha ezen a hőfokon 100 g víz 34 g kálium-kloridot képes feloldani?


7.) A levegőból nyert argon 99,6% 40-es, 0,063% 38-as és 0,357% 36-os tömegszámú izotópból áll. Számítsd ki a 49 dm3 standardállapotú rgongáz tömegét!


8.) Hány dm3 standardállapotú hidrogénkeletkezik, ha 13,06 g cinket kénsavban oldunk fel?


9.) Hány dm3 hidrogén és klór szükséges 124 dm3 standardállapotú hidrogén-klorid előállításához?


Ez a 9 feladat lenne, ha mindenki egyet megold, már az is sokat segít. Így készülnék fel a dolgozatra, hogy egyeztetném az enyémmel. Légyszi levezetést is írjatok ( h hogyan oldjátok meg, hogyan számoltok...) Köszönöm szépen előre is!


2010. febr. 2. 17:48
 1/3 anonim ***** válasza:
0%

jajjj ezt tudom h hogy kell, de nincs kedvem leírni...x'D

bocsesz...

2010. febr. 2. 18:55
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

nah essünk neki:))


1. 193,53 g


számolás menete:


mivel a kristályos CuSO4 már eleve tartalmaz vizet (5kristályvíz), ezért a szilárd sóval együtt vizet is viszünk az oldatba.


abból kell kiindulni, hogy a 2,5 kg (2500g) 5W%-os (tömegszázalékos) oldat ugyanannyi CuSO4-t tartalmaz mint a bemért kristályos só.


M CuSO4 = 159,5 g/mol

M CuSO4.5H2O = 249,5 g/mol


ez a kristályos só olyan mint ha egy szilárd oldat lenne, ennek is megadhatjuk a tömegszázalékos összetételét.

WCuSO4 =m CuSO4*100/m CuSO4.H2O =159,5*100/249,5 =63,93%


a 2500 g oldat CuSO4 tartalma: 2500*0,05


ezekből: m krist.só 63,93 = 2500* 5 (el lehetne osztani százzal a százalékokat (pl 5-->0,05) de úgy is kisenek, ezért nem lényeges.


Az egyenletet megoldva kijön, hogy mCuSO4.5H2O =195,53 g


Ennyit kell bemérni.

Mivel az oldat oldószerből és oldott anyagból áll, könnyen megmondható a szükséges víz tömege ha kivonjuk a só tömegét az oldatéból

m víz=2500-195,53 =2304,47 g szükséges:)


A feladatot másképp is meg lehet oldani természetesen,de ez a legegyszerűbb:)

2010. febr. 2. 19:04
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

előző vok

5.

oldott a= áll

x*0,5=50*2

x=200 ml


2.

m víz = 3671,4 g (ró~1)

m só=678,6


m old=4350 g W% =15,60 % (W%= tömegszázalék)

1 dm3 old tömege: ró*V =1000ml*1,25 g/ml =1250 g

m só = 1250*0,156=195 g

n só = m/M =195/58,5=3,33 mol


3. ehhez a feladathoz jó lenne tudni milyen oldatról is van szó. Mert ha kristályvizes só oldatáról van szó, akkor az vízzel kristályosodik ki.

ezért ezt így nem lehet megoldnani


4. Hány gramm cukrot oldjunk fel 1 dm3 vízben, hogy 60°C-on telített oldatot kapjunk? A cukor oldhatósága ezen a hőfokon 320 g/ dm3, az oldat sűrűsége 1,205 g/ cm3.

320 g/l---> 1 liter oldatban 320 g cukor van

az oldat tömege ró*v=1205g

akkor az oldószer: 1205-320=885 g víz~885 cm3

ha 885 cm3 ben old. 320 g

akkor 1000 ben x

x= 361,58 g

2010. febr. 2. 19:50