Kémia számolási feladatokat levezetnéd nekem?


Van 10 feladat házinak, amiből 4-et nem tudok megoldani. Levezetnéd nekem őket, ha te érted? Kérlek! A tanárnő azt mondta, hogy ha nem oldunk meg legalább egyet, akkor beírja az egyest. De én kémiából tényleg buta vagyok. :( Help!!! Ráadásul a tanárom egy igazi hárpia, nagyon félek tőle. :(


1.) Hány gramm kristályos szóda (Na2Co3 * 10 H2O) szükséges 182 cm3 0,1 mol/dm3 koncentrációjú szódaoldat elkészítéséhez?


2.) Hány cm3 98 tömeg%-os 1,84 g/cm3 sűrűségű tömény kénsavoldatból készíthető 1 dm3 0,1 mol/dm3 koncentrációjú híg kénsavoldat? Mennyi víz szükséges a hígításhoz?


3.) hogyan készíthetünk 500 cm3 0,1 mol/ dm3 koncentrációjú oldatból 0,01 mol/ dm3 koncentrációjú oldatot?


4.) Hány cm3 1mol/ dm3 koncentrácuójú kénsavoldattal lehet közömbösíteni 25 cm3 0,1 mol/ dm3 koncentrációjú nátrium-hidroxid-oldatot?


Nagyon köszönöm szépen!!! Nagyon!!!


2010. jan. 31. 16:46
 1/5 anonim ***** válasza:

Nah lássuk:)

1.

c=0,1mol/dm3 ; V = 182 cm3= 0,182dm3

n (oa) = cV =0,0182 mol Na2CO3

1mol Na2CO3~ 1mol Na2CO3.10H2O

m Na2CO3.10H2O = nM=0,0182*286=5,2052 g krist Na2CO3 kell


2.

n kénsav = cV =0,1 mol H2SO4

m H2SO4 = nM = 9,8 g


m 98% kénsav = 9,8/0,98 =10 g


V =m/ró = 10g/1,84g/ml =5,43 cm3

( V víz ~~ 1000-5,43 cm3 ~~994,57 cm3)

A szükséges víz helyes mennyiségének kiszámításához nincs elég adat, így nem számítható (térfogat kontrakció)


3.


n oa = áll==> cV áll.


c1V1 =c2V2

c1 =0,1mol/L V1 =0,5 L

c2= 0,01 V2=?


V2=c1V1/c2= 0,1*0,5/0,01 =5 liter

Tehát az oldatot 10x térfogatra kell higítani


4.

cNaOH =0,1M

V NaOH = 25 ml n NaOH = cV =0,025*0,1 =0,0025mol

nH2SO4 = nNaOH/2 = 0,00125 mol


V = n/c = 0,00125/1 = 0,00125 dm3 = 1,25 cm3

2010. jan. 31. 18:39
 2/5 anonim ***** válasza:

előző vagyok


A második feladatban a hígításkor térfogatkontrakció játszódik le, ami azt jelenti hogy az oldat térfogata kiseb lesz, mint a két összeöntött folyadék térfogatának összege. Ahhoz hogy ki lehessen számítani a higításhoz szükséges víz mennyiségét, ismerni kéne az új oldat sűrűségét.


Ez a jelenség látszódik le alkohol és víz elegyítésekor is pl. Ha elegyítünk 50 cm3 alkoholt 50 cm3 vízzel, nem 100 cm3 hígabb alkoholt kapunk, hanem annál kevesebbet

2010. jan. 31. 18:43
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. megmentettél egy 1es alól! :)
2010. jan. 31. 22:06
 4/5 anonim ***** válasza:
nagyon szivesen:))
2010. febr. 2. 19:55
 5/5 Szabados György Norb válasza:
Én is köszönöm szépen a válaszokat, nagyon hasznos volt, sokat segítettél.
2014. jan. 9. 14:34