Leírnád, hogyan számoljam ki ezeket a kémia feladatokat?


a menet kellene hozzájuk:

1.az oxigén térfogattörtje a levegőben 0,21. Körülbelül mekkora térfogatú levegő (t=0°C, p= 101,3 kPa)tartalmaz 1,0 kg oxigént? (megoldás 3,33 m3)

2. mekkora térfogatú 60 %-os, 1,367 kg/dm3 sűrűségű HNO3 oldat szükséges 2 dm3 HNO3 oldat elkészítéséhez, melynek koncentrációja 0,1 mol/dm3 ? (megoldás: 15,4 cm3)

3. mennyi kb. a CaSO4 koncentrációja a telített vizes oldatában, ha az oldhatósági állandója egyensúlyi állapotban Ks(CaSO4) = 3,0.10-5 mol2/dm6 ? (megold.: 5,5 .10-3 mol/dm3 )

előre is nagyon köszönöm


2011. jún. 3. 18:52
 1/7 Silber ***** válasza:

1.: x=0,21. Moláris tömege 32 g/mol, tehát 1 kg oxigénben (1000 g) van n=m/M=31,25 mol O2. Ha 31,25 mol oxigén felel meg a 0,21-nek (térfogattört=móltört gázok esetén, mert a gázok moláris térfogata azonos), akkor az összmólszám n=1*31,25/0,21=148,8095 mol. Ennek térfogata pV=nRT értelmében V=nRT/p=148,8095*8,314*273/101,325=3333,3950 dm^3, ami kb. 3,333 m^3. Megjegyzés: abszolút hőmérsékletskálát kell alkalmazni, ezért 0 °C=273 K.

A többit próbáld meg egyedül. A lényeg mindíg a mólszám.

2011. jún. 3. 19:37
 2/7 anonim ***** válasza:

ρ = 1,367 kg/dm³

tömeg % = 60

c = 0,1 mol/dm³

V = ?


0,1 mol HNO3 = (1,01+14,01+3*16)*0,1 = 6,302 g HNO3


2 dm³ oldathoz kell: 2*6,302 = 12,604 g HNO3


1 liter 60 %-os 1,367 kg/dm³ sűrűségű (fajsúlyú) HNO3 oldat tartalmaz:

1*0,60*1,367 = 0,8202 kg tiszta HNO3-at, vagyis:


0,8202 kg = 820,2 g HNO3 1 literben, vagyis: 1000 cm³-ben, tehát 1cm³-ben:


820,2/1000 = 0,8202 g HNO3 van


A 12,604 g HNO3: 12,604/0,8202 = 15,367 ≈ 15,4 cm³

2011. jún. 7. 19:37
 3/7 Silber ***** válasza:

Jajj istenem, látom nem álltál neki...

2.:

M=63

60=60/100*100 (tömegszázalék képlete)

n=60/63=0,9524 mol 100 g oldatban.

V=m/Ró=100/1,367=73,1529 cm^3 100 g oldat.

Így c1=0,9524/0,00731529=0,1302M. (1000 cm^3-re vonakoztatva).

c1V1=c2V2

V1=c2V2/c1=0,1*2/0,1302=0,15361 dm^3=15,361 cm^3.

3.:

K=[Ca2+][SO4(2-)]

[Ca2+]=[SO4(2-)]=[CaSO4]/2

[CaSO4]=K=3*10^-5=sqrt(K)=5,4772*10^-5 M

2011. jún. 7. 19:49
 4/7 anonim ***** válasza:

Ks(CaSO4) = 3,0.10–5 mol^2/dm^6


Ks(CaSO4) = [Ca]*[SO4] = 3,0*10^-5 mol^2/dm^6


[Ca] = [SO4], vagyis:


[Ca]² = 3,0*10^–5


[Ca] = √(3,0*10^–5) = 5,47*10^–3 ≈ 5,5*10^–3 mol/dm³

és természetesen ugyanannyi a CaSO4 koncentrációja is, vagyis szintén 5,5*10^–3 mol/dm³

2011. jún. 7. 19:51
 5/7 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen, én nekiültem, de nem tudtam sehogysem kiszámolni, de köszi szépen nektek!!!!
2011. jún. 8. 18:46
 6/7 anonim ***** válasza:
Most akkor a válaszok alapján már érthetőek a megoldások, vagy még mindig van valamilyen kérdés? Ha még valami nem világos, írd meg nyugodtan.
2011. jún. 8. 21:15
 7/7 A kérdező kommentje:
kedves vagy, köszi szépen :) teljesen érthető a levezetés és rájöttem a logikájára is :) és van több ilyen stílusú feladat és azok már mennek hála nektek :) köszönöm!!!!
2011. jún. 9. 18:21