Hogy kell kiszámolni az ilyen feladatokat? (kémia)


Légyszives segítsetek!Holnap felelünk,és nem értem,hogyan van.

Itt egy példa:50 gram magnéziumot elégetünk.Hány gram,hány mol oxigén keletkezik?

Az a módszer,aminél van a kis m meg a nagy M meg keresztbeszorzás.

Köszönöm a válaszokat!


2011. ápr. 5. 15:21
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

a) felírás:

Mg + O2 = MgO


b) rendezés:

2Mg + O2 = 2MgO


c) anyagmennyiség meghatározása:

2Mg + O2 = 2 MgO

2 mol magnézium reagál 1 mol oxigén molekulával = keletkezik 2 mol magnézium oxid


d) anyagmennyiségből és moláris tömegből tömeg meghatározás:

2 mol Mg = 2*24,5 = 49 g

1 mol O2 = 32 g (mert oxigén molekula 2 atomos!)

2 mol MgO = 2*(24.5+16)= 81 g


e) megadott mennyiségből kérdés meghatározása egyenes arányossággal:

Ha 49 g Magnézium elégetéséhez 32 g O kell.

Akkor 50 g elégetéséhe X g O kell.

Egyszerűen:

49 g ------- 32 g

50 g ------- x g

Keresztbe beszorzod majd osztassz

50*32=49x

(50*32)/49=x

Kiszámolod.......


f) tömegből anyagmennyiség számítása:

Az előzőleg kiszámolt X-t megkapod és azt elosztod az Oxigén molekula moláris tömegével (32 g)



KÉSZ!

2011. ápr. 5. 15:37
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

És,ha pl. nem magnézium lenne,hanem vas,akkor is így kéne kiszámolni?

2011. ápr. 5. 16:35
 3/6 A kérdező kommentje:
Meg még leírnád,hogy hogyan jött ki,hogy 2 mol magnézium?Köszi!
2011. ápr. 5. 16:38
 4/6 anonim válasza:

Reakcióegyenlet:2Mg+O2=2MgO

A feladatból kiderül, hogy m(Mg)=50g

A periódusos rendszerből látszik, hogy M(Mg)=24g/mol

képlet: n=m/M

Tehát az n(Mg)=50/24=2,083

A reakcióegyenletből kiderül, hogy 2-szer annyi magnézium van, mint oxigén.

Tehát n(O2)=n(Mg)/2=2,083/2=1,0416

periódusos rendszerből: oxigén moláris tömege: 16*2, mert 2 atomos molekula

képlet:m=n*M

m(Mg)=1,0416*32=33,3

2011. ápr. 17. 17:37
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

A reakcióegyenletbe a 2MG úgy jött ki,hogy a magnézium a 2.főcsoportban van?

2011. ápr. 19. 17:57
 6/6 anonim válasza:
Nem hanem: Mg+O2=MgO, de ez így nem jó ,mert az egyik oldalon nem annyi O van,mint a másik oldalon,így vegyünk a másik oldalon is 2O-t.Ez már az Mg szempontjából nem jó, mert a másik oldalon 2 van az egyik oldalon pedig egy, tehát vegyünk abból is kettőt.
2011. ápr. 19. 18:39