Tudnátok segíteni? Számtani/mértani sorozat?

Egy méstani sorozat első három elemének összege 42.ugyanezek a számok egy növekvő számtani sorozat 1., 2. és 6. elemei. Melyek ezek a számok?

2014. nov. 27. 21:21
 1/3 pixie.cute válasza:

Ha az "a" vagy "d" mellett egy számot látsz jobbról, az a sorozat x-edik eleme, pl a1= a sorozat első eleme. Csak itt elég nehéz kiírni ezeket. : D


Számtani sorozat tagjai:

1. elem: a1, 2. elem: a1+d, 3. elem: a1+5d 4. elem:? 5. elem: ? 6. elem: ?

Mértani sorozat tagjai:

1. elem: a1, 2, elem: a1+d, 3. elem: ? 4. elem:?

5. elem:? 6. elem: a1+5d


Hogy a mértani sorozat és a számtani sorozat tagjait egyenlővé tudom tenni, az amiatt van, mert az elemek megegyeznek. Szóval például egy mértani 5. eleme a1+q7 és egy számtaninak meg a1+6d akkor lehet az, hogy a mértani 5. eleme lehet a1+6d. Ez az egésznek a kulcsa.


Szóval a számtani sorozat elemeit összeadva azt kapjuk meg, hogy 3a1+6d = 42 /mert tudjuk elemek ugyanazok, így 1/2/6 tag összege is 42/, tehát a1+2d = 14.

Rendezzük, és kapjuk azt, hogy a1 = 14-2d.



Ezt visszahelyettesítjük a mértani sorozat tagjaiba,

így a mértani sorozat tagjai:

1. 14-2d, 2, 14-d /14-2d+d/, 3, 14+3d /14-2d+5d/


A mértani sorozat definíciója szerint a szomszédos tagok hányadosa egyenlő, szóval a312/a311 is annyi mint a2/a1


Ez alapján a2/a1=a3/a2. Behellyetesítünk:


(14-d)/(14-2d) = (14+3d)/(14-d)


Keresztbe szorzol, ki jön az, hogy:


(14-d)*(14-d) = (14+3d)*(14-2d)


Kicsit részletesebben levezetem neked ezt. :D


Gondolom tanultátok már, de ezt úgy kell elvégezni, hogy minden tagot minden taggal végig szorzunk mind a két oldalon.

Tehát:


14*14 = 144

14*(-d)= -14d

(-d)*14 = -14d

(-d)*(-d) = d^2

/ Ez a " ^ " jel a hatványozást jelenti, szóval d a valahanyadikon /


Ezt összevonva kapjuk azt, hogy 144 - 28d - d^2


Másik oldal:


14*14 = 144

14*(-2d) = -28d

3d*14 = 42d

3d*2d = 6d^2


Ezt összegezve azt kapod hogy 144 + 14d + 6d^2


144 - 28d - d^2 = 144 + 14d + 6d^2


Látod, hogy ez egy másodfokú lesz, így elvégezzük a műveleteket:


7d^2 - 42d = 0


Hiányos másodfokú, kiemeljük "d"-t.


d(7d-42) = 0


Egy szorzat akkor és csak akkor 0, ha valamelyik tényezője 0.


Ez alapján


d1 = 0 ;

d2: 7d-42 = 0 --> 7d = 42 --> d = 6


Ezt visszahelyettesítjük a legeslegelejére.


Szóval ha d = 0, akkor a1 = 14, tehát a mértani sorozat tagjai 14, 14, 14


Ha meg d = 6, akkor a1 = 2, tehát a mértani sorozat tagjai 2, 8, 32.



Kicsit hosszú, de elég bonyolult feladat egy sorozatokhoz :D

2014. nov. 27. 22:11
 2/3 anonim ***** válasza:

Maradva az előző "sorozatos" válaszomnál:

[link]

2014. nov. 27. 22:11
 3/3 anonim ***** válasza:

#2 vagyok:

Elnézést a számtani sorozat felírásánál két helyen is "szemét" került a képre: b_2 és 5d helyesen.

2014. nov. 27. 22:17