Egy mértani sorozat első három elemének összege 26. Ha az első taghoz 1-et, a másodikhoz 6-ot, a harmadikhoz 3-at adunk, egy számtani sorozat egymás utáni elemeit kapjuk. Határozza meg a mértani sorozatot! Le tudnátok írni részletesen a megoldást?2014. nov. 27. 20:38
1/3 anonim válasza:
A mértani sorozat első három eleme: a; a*q; a*q^2, ezek összege:
a+a*q+a*q^2=26 /kiemelünk a-t
a*(1+q+q^2)=26 /osztunk 1+q+q^2-tel
a=26/(1+q+q^2)
Tehát a sorozat tagjai: 26/(1+q+q^2) ; q*26/(1+q^2) ; q^2*26/(1+q+q^2)
Az első taghoz hozzáadunk 1-et, a másodikhoz 6-ot, a harmadikhoz 3-at:
1+(26/(1+q+q^2)) ; 6+(q*26/(1+q+q^2)) ; 3+(q^2*26/(1+q+q^2))
Mivel ez egy számtani sorozat, ezért a középső tag a két szomszédjának számtani közepe (átlaga):
6+(q*26/(1+q+q^2)=(1+(26/(1+q+q^2))+3+(q^2*26/(1+q+q^2)))/2 /összevonunk; szorzunk 2-vel:
12+(q*52/(1+q+q^2))=4+(26+26*q^2)/(1+q+q^2) /*1+q+q^2
12*(1+q+q^2)+52q=4*(1+q+q^2)+26+26q^2
Innentől egy egyszerű másodfokú egyenlet.
2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2014. nov. 27. 21:04
3/3 anonim válasza:
Én egy másik megoldást írtam közben: