Az "Elsőbbségadás kötelező! " KRESZ-tábla egy 70 cm magasságú szabályos háromszög, körben egy 8 cm széles piros sávval. A piros sáv területe hány százaléka a belső fehér szabályos háromszögének?


2014. nov. 15. 14:11
 1/6 anonim ***** válasza:
Kiszámolod egy 70 cm élhosszúságú egyenlő szárú háromszög területét, majd kiszámolod egy 62 cm élhosszúságú egyenlő szárú háromszög területét majd elosztod egymással és megszorzod százzal. Ennyi.
2014. nov. 15. 14:24
 2/6 A kérdező kommentje:
Esetleg tudna abban segíteni milyen terület képletbe helyettesítsek vissza? mert ahogy én csinálom úgy 127%-ot kapok, viszont 131% lenne a megoldás :S
2014. nov. 15. 16:19
 3/6 anonim válasza:
1. válaszoló: A háromszög Magassága a 70 cm, nem pedig az oldal/élhosszúsága. Csak a magasság van megadva mindkét háromszögben. Hogy lehet így neki indulni a megoldásnak?
2015. nov. 28. 13:24
 4/6 anonim válasza:
1. válaszoló: A háromszög magassága a 70 cm, nem pedig az oldal/élhosszúsága. Csak a magasság van megadva mindkét háromszögben. Hogy lehet így neki indulni a megoldásnak? Amúgy a háromszög nemcsak, hogy egyenlő szárú, de szabályos is.
2015. nov. 28. 13:25
 5/6 anonim ***** válasza:

Legyen

T - a nagy háromszög területe

t - a belső, kis háromszög területe

P - a piros csík területe

M = 70 cm - a nagy háromszög magassága

m - a kis háromszög magassága

v = 8 cm - a piros csík szélessége

q - a piros és a kis háromszög területének aránya.


A fenti jelölésekkel a feladat a

q = P/t

hányados meghatározása.


Mivel P = T - t

ezért

q = (T - t)/t

Tagonként elosztva

q = T/t - 1


Mivel két hasonló idomról van szó, a területek aránya a hasonlósági méretek hányadosának négyzetével lesz egyenlő.

Jelen esetben a magasságokat ismerjük, így

T/t = (M/m)²


Már csak a kis háromszög magassága a kérdés, amire egy rajz azonnal megadja a választ, miszerint

m = M - 3v

így

T/t = [M/(M - 3v)]²

Ezután a megoldás

q = [M/(M - 3v)]² - 1

***********************

Az eredményt 100-zal szorozva megvan a százalékos érték.


Látható, hogy se oldalhossz, se terület kiszámítása nem szükséges a megoldáshoz.

Lehet behelyettesíteni. :-)


DeeDee

**********

2015. nov. 29. 00:45
 6/6 anonim ***** válasza:
Úgy tűnik, a kérdező elnézett egy példabeli táblát. :-)
2015. dec. 1. 13:11