Teljes négyzetté alakítás?


x^2-9x+18<0

Másodfokú függvényként kell ábrázolnom


2014. nov. 12. 20:00
 1/2 anonim ***** válasza:

Induljunk ki ebből a képletből:


(a+b)^2=a^2+2ab+b^2


Koncentráljunk a középső tagra; úgy kapjuk, hogy a zárójeles kifejezés tagjait összeszorozzuk, majd megszorozzuk 2-vel.


A zárójeles rész egyik tagja biztosan x, mert csak így garantált, hogy a kibontás után x^2 lesz. Viszont így a másik tagnak -4,5-nek kell lennie, mivel így lesz 2*(-4,5)*x=-9x. Tehát ennek a teljes négyzetes alakja:


(x-4,5)^2


Ezzel az alakkal csak annyi a probléma, hogy ha kibontjuk, akkor x^2-9x+20,25-öt kapunk, viszont nekünk x^2-9x+18 van. Tehét még a fentiből le kell vonnunk 2,25-öt, így a helyes alak:


(x-4,5)^2-2,25.


Ha valami nem érthető, kérdezz!

2014. nov. 12. 20:17
 2/2 anonim ***** válasza:

Vagy nézd meg ezt a videót:

https://www.youtube.com/watch?v=1NB8UIREgNw

2014. nov. 12. 20:21