Teljes négyzetté alakítás. Hogyan?


Hali, matekból a másodfokú egyenletekből bukásra állok, és holnap írok a javításért, de ezt a feladatkört nem tudom, hogy hogyan kellene. Teljes négyzetté át bírom alakítani az egyenleteket, de utána nem tudom, hogy hogyan kellene kiszámolni, ebben kérnék segítséget. Itt egy konkrét feladat.

x^+12x+27=0


2013. máj. 20. 12:26
 1/2 anonim ***** válasza:

x^2 + 12*x + 27 = 0


(-b*(+/-)sqrt[b^2-4*a*c])/2*a, csak helyettesíts be.


a= a*x^2 = 1

b= b*x = 12

c= konstans; 27

2013. máj. 20. 12:31
 2/2 anonim ***** válasza:

Teljes négyzetté alakítva:

(x+6)^2 - 9 = 0.

Mivel a két oldal egyenlő, ezért mindkét oldalhoz hozzáadva 9-et még mindig egyenlők lesznek:

(x+6)^2 = 9.

Most ez egy kicsit trükkös, mert 1-nek és -1-nek is +1 a négyzete, ezért két dolog lehetséges:

1) x + 6 = gxök(9) = 3,

2) x + 6 = -gyök(9) = -3.

Most a fentihez hasonló elven mindkét oldalból kivonhatunk 6-ot:

1) x = -3,

2) x = -9.

Tehát x az -3 vagy -9.

2013. máj. 20. 12:33