Teljes négyzetté alakítás? Hogyan?


Ennyit csináltunk órán:

[link]

Ez a házi, ugyanazt kellene csinálni, de hozzákezdeni se tudok:

[link]

Valaki segítene?


2014. ápr. 6. 11:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

-2x^2 + 5x - 3


A = -2x^2 + 5x - 3 /:(-2)


A/(-2) = x^2 - 2,5x + 1,5 = x^2 - 2*x*1,25 + 1,25^2 - 1,25^2 + 1,5


A/(-2) = (x - 1,25)^2 - 1,25^2 + 1,5


A/(-2) = (x - 1,25)^2 - 0,0625 /*(-2)


A = -2*(x - 1,25)^2 + 0,125

2014. ápr. 6. 11:21
 2/11 anonim ***** válasza:

0,5*x^2 - x - 1


B = 0,5*x^2 - x - 1 /*2


2*B = x^2 - 2x - 2 /+1


2*B + 1 = x^2 - 2x + 1 - 2


2*B + 1 = (x-1)^2 - 2


2*B + 1 = (x-1)^2 - 2 /-1


2*B = (x-1)^2 - 3 /:2


B = 0,5*(x-1)^2 - 1,5

2014. ápr. 6. 11:29
 3/11 anonim ***** válasza:

C = ... Ez egy harmadik módszer.


4x^2 - 16x


4x^2 - 16x = (2x)^2 - 2*2x*4


(2x)^2 - 2*2x*4 + 4^2 - 4^2


(2x-4)^2 - 16

2014. ápr. 6. 11:32
 4/11 anonim ***** válasza:

D = ...


x^2 - 7x + 3


x^2 - 2*x*3,5 + 3,5^2 - 3,5^2 + 3


(x-3,5)^2 - 9,25

2014. ápr. 6. 11:36
 5/11 anonim ***** válasza:
Lernst du die Mathe auf deutsch? Toll!
2014. ápr. 6. 11:42
 6/11 anonim ***** válasza:

-3x^2 + 4x - 1


E = -3x^2 + 4x - 1 /:(-3)


-E/3 = x^2 - 4/3 *x + 1/3


-E/3 = x^2 - 2* 2/3 *x + 1/3


-E/3 = x^2 - 2* 2/3 *x + 1/3 /+(2/3)^2


-E/3 + (2/3)^2 = x^2 - 2* 2/3 *x + (2/3)^2 + 1/3


-E/3 + (2/3)^2 = (x-2/3)^2 + 1/3


-E/3 + (2/3)^2 = (x-2/3)^2 + 1/3 /-(2/3)^2


-E/3 = (x-2/3)^2 + 1/3 - (2/3)^2


-E/3 = (x-2/3)^2 + 1/3 - 4/9 /*(-3)


E = -3*(x-2/3)^2 - 1 + 4/3


E = -3*(x-2/3)^2 + 1/3

2014. ápr. 6. 11:53
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm, de még mindig nem értek semmit ebből :D Amúgy igen, németül tanulom. De most ez mi? Meg hogy 3. módszer? Nekem csak az kellene, amit a suliban is csináltunk, szóval pont úgy, ahogy pirossal van írva. De amiket te írtál, nem értem, mi akar lenni. (tudom, hogy hülye vagyok:D) Mindenesetre a megoldásnak két sámnak kell lenni és így kell kinéznie: S(X|Y) Az X és az Y a szám. Szóval valami binomische formel kell, magyarul nevezetes azonosság, de nem vagyok benne biztos, hogy magyarul így van. Valamit ezzel kéne kezdeni, utána kivonni meg hozzáadni valami, és így kapunk két számot a zárójelben meg hozzáadva illetve kivonva még egy számot. és a megoldásban az S után az ottani zárójelben az 1., szám az eredményben lévő zárójelben a 2. szám, csak az előjele megfordul. Az S utáni 2. szám pedig ami az eredmény végén hozzá van adva még vagy ki van vonva.

Na ez tudom elég érthetetlen volt, nem tudok magyarázni, de valami ilyet kéne csinálni, és nem értem.

2014. ápr. 6. 12:01
 8/11 anonim ***** válasza:

A binomische Formeln tényleg nevezetes azonosságok.


Ahhoz, hogy egy S(X|Y) számpárt kapjunk, egy függvény kell (Funktion). A Tiefpunktból következtetem (minimumpont), hogy függvény kell, hogy legyen. Méghozzá másodfokú (eine Funktion zweiten Grades oder eine quadratische Funktion).


Nézzük az elsőt.

f(x) = x² + 6x + 2

Az ábrázoláshoz (Darstellung) tudnunk kell, hogy

- másodfokú függvény, mert az x legmagasabb hatványa a 2

- a képe parabola (Parabel), mert a másodfokú függvény képe parabola

- ez a parabola felfelé nyitott (nach oben geöffnet),

mert az x² együtthatója (Koeffizient) pozitív; itt most 1·x² szerepel.


Meghatározzuk a tengelypontot (Scheitelpunkt, auch Tiefpunkt genannt) teljes négyzetté kiegészítéssel.


Ehhez felhasználjuk az (a+b) = a² + 2ab + b² nevezetes azonosságot.


x² + 6x + 2 Itt az x² az a²-nek felel meg, ez stimmel. A 2. tag a 6x, ez 2·x·3, ebből látszik, hogy a második tag, a b, 3-mal egyenlő. 2ab = 2·x·3 --> a 2 az 2, 'a' az most x, a b pedig 3.

2ab = 2·x·3


Tehát (x+3)-nak szerepel a négyzete. Csakhogy, hiányzik a második tag négyzete ugye az (a² + 2ab + b²) képlet alapján. b=3 --> b²=9


Ki kell egészíteni az x² + 6x + 2 képletet 9-cel, mert ez hiányzik. De ha hozzáadunk csak úgy 9-et, akkor az eredeti kifejezés megváltozik, ezért le is kell vonni 9-et.


x² + 6x + 2 = x² + 6x + 2 + 9 - 9 = x² + 6x + 9 + 2 - 9

Így nem változik a kifejezés (bleibt unverändert).


x²+6x+9 + 2 - 9 Itt az első 3 tag együtt teljes négyzetet alkot: x²+6x+9 = (x+3)²


De nem szabad lehagyni az utolsó két tagot sem:

f(x) = x²+6x+9 + 2 - 9 = (x+3)² + 2 - 9 = (x+3)² - 7


A függvény hozzárendelési szabálya:

f(x) = (x+3)² - 7


A +3 egy változó transzformáció: az x tengely mentén való eltolást jelent BALRA, 3-mal. Meg kell jegyezni, hogy itt fordítva van. (+3 --> negatív irányú eltolás vízszintesen)


A -7 egy függvényérték transzformáció: az y tengely mentén való eltolást jelent lefelé (negatív irányban) 7 egységgel.


Ezért az x² normálparabolából úgy kapjuk az f(x) = (x+3)² - 7 függvény képét, hogy -3-mal vízszintesen, -7-tel függőlegesen eltoljuk.


Az S tengelypont koordinátái így: S(-3|-7)

2014. ápr. 6. 14:03
 9/11 anonim ***** válasza:

Talán még segít ez az ábra:


[link]

2014. ápr. 6. 14:28
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Mostmár értem nagyjából. A könnyűeket telejsen értem, csak amikor bonyolódik az még nem telejsen tiszta, de mindegy. Tényleg köszi! Te honnan tudsz ilyen jól németül? Még ezeket a mtek szakkifejezéseket is.
2014. ápr. 6. 17:08
1 2