Ezt a feladatot, hogyan kell megoldani?


Egy mértani sorozat első három tagjának összege 63. Ha az első taghoz 3-at adunk,

a harmadikból 30-at kivonunk, akkor egy számtani sorozat egymás utáni tagjait kapjuk. Mi a mértani sorozat?



2014. nov. 11. 18:32
 1/3 anonim válasza:

63 at oszd el harom felé az 21

tehát 21 21 21

de ez igy nem jo

7 42 13

es az elsohoz plusz 3

a masodikbol minusz 30

10 12 13

2014. nov. 11. 18:44
 2/3 anonim ***** válasza:

Felírjuk a mértani sorozat első három tagját:


a, a*q, a*q^2


Felírhatjuk, hogy:

a+a*q+a*q^2 = 63


Ebből az alábbi számtani sorozat lesz:


a+3, a*q, a*q^2-30


A számtani sorozat azt jelenti, hogy a 2. tag az első és a harmadik számtani közepe, vagyis:


[(a+3) + (a*q^2-30) ]/2 = a*q


most van két egyenletünk két ismeretlennel ezt kell megoldani.

A másodikat rendezve:


a + a*q^2-27 = 2*a*q


Ha most a*q-t hozzáadunk mindkét oldalhoz:

a + aq+ a*q^2-27 = 3*a*q


A bal oldalon éppen a+aq+aq^2 szerepel


63-27 = 3*aq

12 = a*q

q = 12/a


Elsőbe visszahelyettesítve:

a+a*q+a*q^2 = 63

a+(a*q)+(a*q)*q = 63


a+12+12*12/a = 63


a-51+144/a=0 /*a


a^2-51a+144=0


Sima másodfokú egyenlet:

Megoldások:

a=3, ekkor q=4

a=48, ekkor 1/4



Valóban:

3, 12, 48 mértani sorozat jó.

48, 12, 3 mértani sorozat szintén (Ebből a 51,12,-27 számtani sorozat áll elő.)

2014. nov. 11. 18:55
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! Tényleg jól, érthetően le is írtad, kösz!
2014. nov. 11. 19:12