Hány dm3 térfogatú standard állapotú hidrogéngázzal telíthető 73 gramm tömegű propén? (MC=12, 0 g/mol; MH=1, 0 g/mol)


2014. nov. 9. 12:48
 1/3 Silber ***** válasza:

p(H2)=101,325 kPa

V(H2)=?

R=8,314 J/(mol*K)

T(H2)=298 K

M(H2)=2 g/mol

M(C3=)=42 g/mol (propén)

M(C3)=44 g/mol (propán)

m(C3=)=73 g


I.: Kiszámoljuk a propén anyagmennyiségét


n(C3=)=m(C3=)/M(C3=)=73/42=1,74 mol


II.: Felírjuk a reakcióegyenletet


C3H6 + H2 -> C3H8


III.: Reakcióegyenlet alapján meghatározzuk, hogy hány mól H2 fogy a reakcióban


Reakcióegyenlet alapján 1 mol propén 1 mol hidrogénnel egyesül.

Ez alapján 1,74 mol propén 1,74 mol hidrogénnel egyesül.


IV.: Kiszámoljuk a hidrogén térfogatát


p(H2)*V(H2)=n(H2)*R*T(H2)

V(H2)=n(H2)*R*T(H2)/p(H2)=1,74*8,314*298/101,325=42,55 dm^3 hidrogén szükséges

2014. nov. 9. 13:33
 2/3 A kérdező kommentje:
42,5 az lehetséges?
2014. nov. 9. 13:36
 3/3 A kérdező kommentje:
jah mert kiszámoltam mert nem láttam de akkor jó köszi
2014. nov. 9. 13:37