Néhány kémia számításban tudnátok nekümk segíteni? összesen 5 aprócska feladat de mi ezt nem értjük. :/


hány gramm oxigénnel eggyesül 40 gramm kálcium ?

hány gramm hidrogén-klorid állítható elő 7 gramm klórból ?

hány gramm oxigénnel reagál 10 mol szén ?

hány gramm vas-szulfid állítható elő 112 gramm vasból ?

hány mol vas és kén szügséges 22 gramm vas-szulfid előállításához ?


a jó és érthető válaszokat nagyon megköszönöjük :D



2014. nov. 2. 20:32
 1/7 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

a, Írjunk reakcióegyenletet. Minden anyag alá írjuk le a tömegeket vigyázzunk az együtthatókra). Majd egy egyszerű egyenes arányossággal megkapjuk a kívánt mennyiségeket.


2 Ca + O2 = 2 CaO

80 g + 32 g = 112 g

40 g + 16 g = 56 g


A második sorban minden megfeleződik, mert nekünk nincs 80 g kalciumunk, csak 40 g, ehhez feleannyi oxigénre van szükség (és persze feleannyi végtermék keletkezik.)


Válasz: 40 g kalcium 16 g oxigénnel egyesül.

2014. nov. 2. 20:44
 2/7 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

Reakcióegyenlet, tömegek, egyenes arányosság


H2 + Cl2 = 2 HCl

2g + 71 g = 73 g

0,197g + 7 g = 7,197 g


Válasz: 7,197 g hidrogén-klorid állítható elő 7 g klórból.

2014. nov. 2. 20:46
 3/7 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

3. reakcióegyenlet, most az együtthatók megmutatják az anyagmennyiséget (tehát a molok számát). És persze egyenes arányosság, mint mindig.


C + O2 = CO2

1 mol + 1 mol = 1 mol (vigyázat, a molok nem "matematikusan" adódnak össze, ebben a reakcióban mindenből 1 mol található, csak az egyest felesleges kiírni az anyagok elé.)

1 mol + 1mol = 1 mol

10 mol + 10mol = 10 mol


Válasz: 10 mol szén 10 mol oxigénnel reagál.

2014. nov. 2. 20:49
 4/7 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

4. reakcióegyenlet, tömegek, egyenes arányosság


Fe + S = FeS

56g + 32 g = 88 g

112 g + 64 g = 176 g (minden a duplájára növekedett)


Válasz: 176 g vas-szulfid állítható elő 112 g vasból.

2014. nov. 2. 20:51
 5/7 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

5. reakcióegyenlet, anyagmennyiség a tömegekkel együtt, és nem fogjátok kitalálni: egyenes arányosság :)


Fe + S = FeS

1 mol + 1 mol = 1 mol

56 g + 32 g = 88 g


nekünk nem keletkezik 88 g vas-szulfid, csak 22 g, tehát az egyenes arányosság szerint mindenből negyedannyi mennyiség kell.


0, 25 mol + 0, 25 mol = 0, 25 mol

14 g + 8 g = 22 g


Válasz: 0, 25 mol vas és 0, 25 mol kén szükséges 22 g vas-szulfid előállításához.

2014. nov. 2. 20:54
 6/7 A kérdező kommentje:
úristen köszönjük :DDD nagyon hálásak bagyunk :)köszöbjük szépen !!!!
2014. nov. 2. 20:58
 7/7 A kérdező kommentje:
am ezt a modszert sokkal jobban megertettuk mint azt ahogy nekunk tanitjak. az egesz hasonlit egy behelyettesiteses feladathoz es matekosab mint is es abban jok vagyunk :D ez igy sokkal konnyebb sztunk ezt a modszert fogjuk hasznalni :) ezert is koszonet ! :)
2014. nov. 2. 21:37