Hány gramm 45 m/m%-os foszforsavoldat készítéséhez elegendő 50 g difoszfor-pentaoxid? Mekkora tömegű desztillált víz szükséges az oldat elkészítéséhez?


2014. nov. 2. 14:03
 1/1 anonim ***** válasza:

P2O5 + H2O = 2 HPO3

2 HPO3 + 2 H2O = 2 H3PO4

Ezt összegezve

P2O5 + 3 H2O = 2 H3PO4

50g x y

284 g 3*18 g 2*98 g


x=3*18*50/284=9,51 g víz kell 50 g P2O5 reakciójához

y=2*98*50/284=34,51 g H3PO4 keletkezik


tömeg%=oldott anyag tömege/oldat tömege*100= 45 %

34,51 g/ 34,51 g+ víz tömege * 100 = 45

34,51 g/ 34,51 g+ víz tömege= 0,45

34,51 = 34,51*0,45 + 0,45*víz tömege

34,51 = 15,53 + 0,45*víz tömege

18,98=0,45*víz tömege

42,18 = víz tömege

oldott anyag=34,51 g

oldószer: 9,51 g víz + 42,18 g=51,69 g

oldat tömege:51,69 g+34,51 g=86,2 g foszforsavoldathoz

2014. nov. 2. 14:28