Ehna kérdése:

Kémiai kérdés? 25g réz feloldásához hány cm3 90 tömeg%-os 1,82g/cm3 sűrűségű kénsav szükséges?


2014. okt. 19. 11:49
 1/2 Silber ***** válasza:

1.: Igen, kémiai kérdés.

2.:


m(Cu)=25 g

V(H2SO4)=?

%(m/m)[H2SO4]=90

RHo(H2SO4)=1,82 g/cm^3

M(Cu)=63,5 g/mol

M(H2SO4)=98 g/mol


Reakcióegyenlet: Cu + 2H2SO4 -> CuSO4 + SO2 + 2H2O


n(Cu)=m(Cu)/M(Cu)=25/63,5=0,3937 mol Cu


Reakcióegyenlet alapján 1 mol Cu reagál 2 mol H2SO4-gyel.

1 mol Cu - 2 mol H2SO4

0,3937 mol Cu - x mol H2SO4

______

x=0,3937*2/1=0,7874 mol H2SO4


m(H2SO4)=n(H2SO4)*M(H2SO4)=0,7874*98=77,1652 g H2SO4

V(H2SO4)=m(H2SO4)/Rho(H2SO4)=77,1652/1,832=42,4 cm^3 H2SO4

2014. okt. 19. 13:56
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi :)
2014. okt. 19. 16:01