Mi a magyarázata annak, hogy a fluor csak -1, a klór viszont -1,1,3,5,7 oxidációs számmal is szerepelhet vegyületeiben?


És mitől függ az, hogy például ha 1 az oxidációs száma, akkor -id végződésű a vegyület, ha 3 az o. szám, akkor -it, ha 5, akkor -át, ha 7, akkor -per...át?

:((



2014. nov. 2. 17:25
 1/4 anonim ***** válasza:

-a fluor a legnagyobb elektronegativitású atom, ezét csak -1 lehet az oxidációs száma


-a klórnak azért változhat a vegyületeiben, mert más-más atomokkal számolva, más-más értékeket kapunk, pl.: HCl-ben -1, mert a H-é +1, de az NaOCl-ben már +1 a klór oxidációs száma, mindig írj fel egy egyszerű egyenletet az oxidációs számokból az ismeretlen oxidációs számú atomra


-a végződésekről annyit, hogy ez egy szabály, magyarázata nincs

2014. nov. 2. 17:35
 2/4 A kérdező kommentje:
Az NaOCl-ben ilyen alapon lehetne a klórnak ugyanúgy -1, az oxigénnek -2, és akkor a nátriumnak +3... De persze nem így van, az a kérdés, miért a klór fogja váltogatni a számokat. Valaki szerint akkor változhat, ha a klór a központi atom, vagy ha nagyobb elektronegativitású atommal alkot kötést, ez stimmelhet?
2014. nov. 2. 17:45
 3/4 anonim ***** válasza:
Maradjunk annyiban, hogy középiskolás szinten a nátrium (és a többi alkálifém) oxidációs száma mindig +1, az oxigéné általában -2 (esetleg a peroxidok fordulhatnak még elő, azokban -1), a klórét pedig kiszámolod, hogy 0 legyen az összeg.
2014. nov. 2. 22:06
 4/4 anonim ***** válasza:

1-es válaszoló vagyok, a Cl-é az NaOCl-ben nem lehet -1


figyelj: Na: +1

O: -2

Cl: x (nem tudjuk)


egyenlet: (+1) + (-2) + x = 0 (az oxidációs számok összege nulla)


(+) * (-) = (-) ----> vagyis -2

-2 +1 = -1 hozzáadunk 1-et a 0-hoz, az x marad a bal oldalon, így megkapjuk az x-et, ami +1,,, mivel 0+1=1

2014. nov. 2. 22:15