Hogy kell megoldani ezt a kémiás feladatot?


Lilla egy 30,0 %-os körteszörp-sűrítményből

(ρ=1,152 g/cm3

) 2,00 dl-t adott 1,50 liter vízhez. Egy másik üveg szörpből Julcsi 0,800 dl

bodza ízű, 44,0 %-os sűrítményt (ρ=1,205 g/cm3

) hígított 0,750 literre. (A térfogatok

összeadhatóak). Melyikük az édesszájúbb, azaz melyik oldat töményebb, tömeg %-ban

kifejezve? (A koncentrációadatok a szörp-sűrítmények szacharóz-tartalmára (C12H22O11)

vonatkoznak, a víz sűrűségét vegyük 1,00 g/cm3

-nek)



2014. okt. 29. 21:02
 1/1 Silber ***** válasza:

Mindkét lány esetén használható egyenletek:

m1*w1+m2*w2=m3*w3

m1+m2=m3


1 - sűrítmény

2 - víz

3 - szörp


Mivel w2=0 lévén tiszta víz, így az egyenlet egyszerűsödik:

m1*w1=(m1+m2)*w3


Lilla:

m(sűr)=Rho(sűr)*V(sűr)=1,152*20=23,04 g

m(cukor)=m(sűr)*w1=23,04*0,3=6,912 g cukor

m(víz1)=m(sűr)-m(cukor)=23,04-6,912=16,128 g víz

m(víz2)=Rho(víz2)*V(víz2)=1*1500=1500 g


%(m/m)(szörp)=m(cukor)/[m(víz1)+m(víz2)+m(cukor)]*100=6,912/(16,128+1500+6,912)*100=0,41 %


Julcsi:

m(sűr)=Rho(sűr)*V(sűr)=1,205*8=9,64 g

m(cukor)=m(sűr)*w1=9,64*0,44=4,24 g cukor

m(víz1)=m(sűr)-m(cukor)=9,64-4,24=5,4 g víz

m(víz2)=Rho(víz2)*V(víz2)=1*750=750 g


%(m/m)(szörp)=m(cukor)/[m(víz1)+m(víz2)+m(cukor)]*100=4,24/(5,4+750+4,24)*100=0,56%


Julcsi cukorbajos.

2014. okt. 29. 22:57