Határozzuk meg azt a legkisebb pozitív x értéket, amelyre
a) lgx és lg2x egy derékszögű háromszög befogói, lg3x pedig az átfogója;
b) sinx és sin2x egy derékszögű háromszög befogói, sin3x pedig a átfogója.
Hogyan kell elkezdeni őket? Én arra gondoltam, hogy mint szélsőérték feladat, és akkor x minimum, csak nem bírok függvényt felírni belőlük.
2014. nov. 1. 11:50
1/1 anonim válasza:
Alkalmazd a Pitagorasz-tételt és az így keletkező egyenleteket old meg. LOG(x)^2 + LOG(2·x)^2 = LOG(3·x)^2, ahonnan x1~0,5836 és x2~3,8548. Továbbá SIN(x)^2 + SIN(2·x)^2 = SIN(3·x)^2, azaz 16·SIN(x)^6 - 20·SIN(x)^4 + 4·SIN(x)^2=16·SIN(x)^2·(SIN(x) + 1)·(SIN(x) - 1)·(SIN(x) + 1/2)·(SIN(x) - 1/2). Sz. Gy.