Jánosgazda kérdése:

Hogy kell ezeket a fizika feladatokat megcsinálni?


Kérlek titeket részletesen magyarázzatok!

A feladatokat kellene megoldani:(merev testek egyensúlya 9.osztály)

1.feladat: Egy ugródeszka rögzített darabja 1,2m hosszú (a deszka egyik vége és onnantól 1,2 m-re le van rögzítve). A deszka szabad végén 60 kg tömegű ember áll, 4m-re a belső rögzítéstől.Mekkora és milyen irányú erők hatnak a rögzítési pontokra?


2.feladat: Egy deszkapalló két végpontjának alátámasztási távolsága 3m. Az egyik alátámasztási ponttól 1,5m-re 82 kg tömegű ember áll, az ember mellett egy 60 kg-os zsák, a másik alátámasztási ponttól 1,1m-re. Mekkora és milyen irányú erők hatnak az alátámasztási pontokban?



2014. márc. 19. 19:56
 1/2 bongolo ***** válasza:

1)

Csak ilyen ábrát találtam hozzá. Nem az igazi, de megteszi:

[link]

Ami 1,5m az ábrán, az most 1,2m, ami meg 3m az ábrán, az most 1,2m+4m


Az F₁=m·g gravitációs erő lefelé hat. A többi erők eredőjének ezzel azonos nagyságúank kell lennie felfelé, hogy a deszka ne kezdjen el gyorsulni.


A bal szélső alátámasztásnál lefelé kell hasson az F₂ erő, hogy a "libikóka", ami a középső alátámasztás körül tudna forogni, egyensúlyban legyen. (Szóval a bal szélső alátámasztás nem is alátámaszt, hanem fog.)


Középen, a jobb oldali alátámasztásnál az F₃ erő felfelé kell hasson, nagyságára tehát ezt tudjuk felírni:

F₃ = F₁ + F₂

Így lesz az erők eredője nulla.


Rajzold is oda ezt a 3 erőt a te ábrádra.


Most jönnek a forgatónyomatékok:

Bármely pontot tekinthetjük forgástengelynek, mondjuk a hasamra ütök, legyen a középen lévő alátámasztás a forgástengely. Erre felírva a forgatónyomatékokat:

F₁·k₁ = F₂·k₂


Az F₃ nincs benne az egyenletben, mert annak 0 az erőkarja! Ha máshová tettük volna a forgástengelyt, akkor benne lenne, de esetleg nem lenne benne valamelyik másik erő.


F₁ = m·g = 60 kg·10 m/s² = 600 N

k₁ = 4 m

k₂ = 1,2 m


Ha behelyettesíted ezeket, kijön F₂.

Utána már F₃ kijön a másik fenti egyenletből: F₃ = F₁+F₂


Nem előjeleztem az erőknél, az Fx-ek mindegyike pozitív szám lesz, külön í√tam le mindegyiknél, hogy milyen irányúak. Lehetett volna úgy is dolgozni, hogy mondjuk a lefelé irány pozitív, a felfelé meg negatív, de én jobb szeretem előjel nélkül.

2014. márc. 20. 16:33
 2/2 A kérdező kommentje:
Hú köszönöm!
2014. márc. 20. 19:06