9. gyök 27 a köbönnek mi a kiszámítási módja?

Elvileg az eredmény 3, de sokra megyek vele, ha nem ismerem a kiszámolás módját...

2014. okt. 28. 13:49
 1/7 anonim ***** válasza:

n. gyök a^k = a^(k/n) alakban írható.


27 = 3^3

Ezért 27^3 = 3^9


9. gyök 27^3 = 3^(9/9) = 3^(1) = 3

2014. okt. 28. 13:54
 2/7 anonim ***** válasza:

Átirod tört kitevőjü hatványra


27^(3/9)=27^1/3=köbgyök27=3

2014. okt. 28. 13:55
 3/7 anonim ***** válasza:
27 a köbön az 27^3, vagyis (3^3)^3, tehát -hatványozás azonosságait figyelembe véve- 3^9. 3^9 a 9. gyök alatt pedig pont 3.
2014. okt. 28. 13:56
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindhármótoknak, ment a zöld kéz.
2014. okt. 28. 15:02
 5/7 A kérdező kommentje:

Illetve még mindig nem teljesen tiszta, mert visszaellenőrizve meg nem jön ki:

27^3=19683 és 19683^9 az nem egyenlő 27^3-nal, pedig ügye egyenlőnek kéne lennie.

2014. okt. 28. 15:08
 6/7 anonim ***** válasza:
mert a 19683 nem a 9-dik hatványon van hanem a 9-dik gyök alatt. gyök9(19683)=3
2014. okt. 28. 15:14
 7/7 A kérdező kommentje:
3^9=27^3=19683 Ja, félrenéztem valamit.
2014. okt. 28. 15:19