Valaki elmagyarázná, hogy hogyan kell megoldani?

cos(2x+p/4)=-1
2014. okt. 27. 10:44
 1/7 anonim ***** válasza:

Alkalmazd a szögek összegére vonatkozó azonosságot:


cos(a+b)=cos(a)*cos(b)-sin(a)*sin(b).


Ha ez kész, akkor utána:


sin(a)=gyök(1-(cos(a))^2).


Ebből másodfokú egyenletet kapsz, amire már van megoldóképlet...

2014. okt. 27. 11:46
 2/7 anonim ***** válasza:

Úgy is meg lehet, csak fölösleges túlbyonolítás.


Először a cos y = -1 egyenletet oldjuk meg.


Enneka megoldása:


y = pi + 2k*pi


Most y helyére beírjuk, hogy 2x+pi/4


(Ha már lesz elég rutinod akkor egyből írhatod ezt az alakot.)

2x+pi/4 = pi + 2k*pi


Ezt kell megoldani x-re.


2x = 3/4*pi + 2k*pi


x = 3/8*pi + k*pi

2014. okt. 27. 11:48
 3/7 A kérdező kommentje:
És ha tangens?
2014. okt. 27. 12:37
 4/7 anonim ***** válasza:

Ugyanígy.


Pl.

tg ( 3x-pi/3) = gyök(3)/3


Először megoldjuk a tg y = gyök3/3 egyenletet.


Ennek a megoldása

y=pi/6 + k*pi


Most y helyére beírjuk az eredetit


3x-pi/3 = pi/6 + k*pi


x-re megoldjuk:


3x = pi/6+pi/3 + k*pi


3x = pi/2 + k*pi


x = pi/6 + 1/3*k*pi

2014. okt. 27. 12:54
 5/7 A kérdező kommentje:

tg(2x-pi/4)=-1

2x-pi/4=-pi/4+k*pi

2x=k*pi /:2

x=k*pi/2


ellenőrzés:k=2

x=2*90=180 fok

tg(2*180-45)=315

ami=-1,vélemény?

2014. okt. 27. 13:07
 6/7 anonim ***** válasza:

Tökéletes.


Arra figyelj még, hogy ha pl


sin(2x+p/4)=1/2 egyenletet kell megoldani, akkor annak 2 megoldása van


2x+pi/4=pi/6 + 2*kpi

És

2x+pi/4=5/6*pi + 2*kpi

2014. okt. 27. 13:19
 7/7 A kérdező kommentje:
Amúgy te is úgy csináltad ahogy én,mert mintha te más módszert írtál volna le.
2014. okt. 27. 13:27