Hogyan lehet ezt a határértéket kiszámolni?


Feladat:

(x-közelít a végtelenhez) lim(x*(ln x -ln(x+1))).

A végeredményt azt tudom, de nem tudom, hogy hogyan lehet ezt levezetni.

Ha gyök lenne az ln helyett, azt meg tudnám csinálni, de így nem. Tudom, hogy valamit az e számmal kellesz csinálni, csak azt nem tudom, hogy mit.


Valaki tudna segíteni??


2014. okt. 25. 14:07
 1/1 anonim ***** válasza:

A függvény a hatványozás és a logaritmus azonosságai alapján átírható így:


-ln((1+x)/x)^x)


A törtet felírhatjuk így: 1/x+1=1+1/x, tehát a függvény:


=-ln(1+1/x)^x))


A belső függvény e-hez tart, ln(e)=1, ehhez még hozzájön a -, így -1-et kapunk.


Tehát a függvény határértéke a végtelenben -1.

2014. okt. 25. 16:32