Egy legelőn bárányok és libák vannak. Kati megszámolta, hogy összesen 100 lábuk és 30 fejük van. Hány bárány és hány liba van?2014. okt. 24. 21:29
1/3 A kérdező kommentje:
És még egy: Egy üveg dugóval együtt 29 ft. az üveg 25 ft-tal drágább, mint a dugó. mennyibe kerül az üveg?
2014. okt. 24. 21:30
2/3 Angelo84 válasza:
egyenletekben kell felírni.
1. elnevezed x nek mondjuk a bárányok számát, akkor az azt jelenti, hogy van x darab bárány és 30-x darab liba, hiszen mindegyiknek 1 feje van, kivéve ha mutánsok. tudod hogy báránynak 4 libának 2 lába van, és van összesen 100 láb
x*4+(30-x)*2 = 100
4x-2x+60 = 100
2x+60 = 100
2x = 40
x = 20
vagyis 20 darab bárány van és 10 darab liba van
2. itt meg elnevezed a dugót x nek, vagyis az üveg 25+x, ebből megint felírod az egyenletet, összeadva a kettőt az egyenlő 29-cel
x+25+x = 29
2x+25 = 29
2x = 4
x = 2
azaz 2 Ft a dugó és 27 forint az üveg.
3/3 A kérdező kommentje:
ó, ez nagyon egyszerű így!!! Köszönöm, köszönöm!!! :)
2014. okt. 24. 21:55