Ezt hogyan számoljam ki? (MATEK)


egy előző kérdező vagyok, már teljesen értem ezeket a bővítéses dolgokat.. de ebben nem vagyok biztos..

szóval a feladat ez lenne:

2/x+2 + x+3/xnégyzet-4 - 3x+1/xnégyzet-4x+4 = ??

köszönöm a válaszokat előre is..:)


2010. nov. 18. 18:15
 1/9 anonim ***** válasza:

Előzetes megjegyzés: használj zárójeleket, mert senki sem gondolatolvasó, hogy kitalálja, hogy mi is a pontos feladat:


Nézzük sorban a nevezőket, vajon mi lehet a közös nevező.


1. tört nevezője: x+2


2. tört nevezője: x^2-4=x^2-2^2=(x-2)(x+2), alkalmaztuk az a^2-b^2=(a-b)(a+b) azonosságot.


3. tört nevezője: x^2-4x+4=x^2-2*2*x+2^2=(x-2)^2, alkalmaztuk az a^2-2*a*b+b^2=(a-b)^2 azonosságot.


Tehát a nevezők: (x+2), (x+2)(x-2), (x-2)^2.


A közös nevezőnek tehát (x+2)(x-2)^2-et érdemes választani, ennek fényében érdemes a törtek bővítését elvégezni.


Az első törtben (x-2)^2-tel érdemes szorozni mindent.

A második törtben (x-2)-vel kell még mindent megszorozni.

A harmadik törtben (x+2)-vel kell mindent szorozni.


Ekkor a nevező mindenhol (x+2)(x-2)^2 lesz.


Lássuk a számlálókat a bővítés után:


1. számláló: 2*(x-2)^2=2(x^2-2*2*x+2^2)=2x^2-8x+8


2. számláló: (x+3)(x-2)=x^2+3x-2x-6=x^2+x-6


3. számláló: (3x+1)(x+2)=3x^2+x+6x+2=3x^2+7x+2


Az összegben tehát a számláló (a 3. tag negatív előjellel szerepel!):


(2x^2-8x+8)+(x^2+x-6)-(3x^2+7x+2)=0, minden tag kiesik, azaz a végeredményben a számláló 0 lesz.


Tehát emiatt a teljes összeg értéke is 0 lesz.

2010. nov. 18. 18:31
 2/9 A kérdező kommentje:

+ még 1 :

5/2anégyzet+6a - 4-3anégyzet/anégyzet-9 -3 =...

2010. nov. 18. 18:32
 3/9 A kérdező kommentje:

köszönöm, leírom a másikat érthetőbben..

a ^-jel négyzetet fog jelenteni:

5/2a^+6a - 4-3a^/a^-9 - 3 =

2010. nov. 18. 18:36
 4/9 anonim ***** válasza:

Zárójeleket továbbra sem használsz, pedig sokat segítene...

Pl. nem mindegy, hogy

5/(2a^2+6a-4)-3a^2/(a^2-9)-3 a feladat, vagy

5/(2a^2+6a)-(4-3a^2)/(a^2-9-3) a feladat, vagy stb...

2010. nov. 18. 18:41
 5/9 A kérdező kommentje:

sajnálom, leírom úgy :)

(5/2a^+6a)-(4-3a^/a^-9)-(3) =

remélem így már jó:D:D

2010. nov. 18. 18:43
 6/9 anonim ***** válasza:
olyan ismerős. sárga fgy. mi ?? hehehe :D:D:D
2010. nov. 18. 18:43
 7/9 A kérdező kommentje:
nemtudom ez nem a könyből vagy a munkafüzetből van, hanem a tanár diktálta házinak, és mindíg a háziból felelünk, és most vagy 2órája ezt tanulom mert javítanom kéne, mert át szeretnék menni másik iskolába és ha felelek egy 5-öst akk 4egész re állok..többiből szinte minden 4-5ös
2010. nov. 18. 18:48
 8/9 anonim ***** válasza:

Nevezők:

2a^2+6a=2(a^2+3a)=2a(a+3)

a^2-9=a^2-3^2=(a-3)(a+3)


A közös nevező 2a(a+3)(a-3) lesz.



Az első törtben csak (a-3)-mal kell bővíteni.

A másodikban 2a-val kell bővíteni.

A harmadikban mindennel kell, azaz 2a(a+3)(a-3)-mal (a 3 is egy tört, 3=3/1).


A számlálók sorban:


5(a-3)=5a-15


(4-3a^2)*2a=8a-6a^3


3*2a(a-3)(a+3)=3*2a*(a^2-9)=6a*(a^2-9)=6a^3-54a


A számlálók összege tehát:


(5a-15)-(8a-6a^3)-(6a^3-54a)=51a-15


A végeredmény így: (51a-15)/(2a(a+3)(a-3))

2010. nov. 18. 19:10
 9/9 A kérdező kommentje:
köszönöm :D:D
2010. nov. 18. 21:43