Matekházi kérdés, számtani sorozatok, szöveges feladat (megy a zöld)?


Üdv.


Segítség kellene,mivel nem tudom hogyan kellene számítással:

17. Egy cirkusz kör alakú nézőterén a nézők 22 sorban ülhetnek. Minden következő sorban 12 hellyel több van, mint az előzőben. Hány ember fér el a nézőtéren, ha az első sorban 68 szék található?


Az tény,hogy a diff.= 12 ,a1=68.

De hogyan tovább?


2014. okt. 9. 18:49
 1/3 anonim ***** válasza:

an= a1+(n-1)d, tehát

a22= 68+(22-1)×12

vagyis a 22. sorban 320-an ülnek.


Sn= [(a1+an)×n]/2, tehát

S22= [(68+320)×22]/2

vagyis összesen 4268-an férnek el a cirkuszban.

2014. okt. 9. 18:57
 2/3 anonim ***** válasza:

A számtani sorozat összegképlete: S_n = ( (a_1 + a_n) * n )/2. Az a_n = a_1 + (n-1)*d. Ezt behelyettesítve az előző képletbe: S_n = ( (2*a_1 + (n-1)*d)*n )/2.

A képletbe helyettesítve az adatokat:

S_n = ( (2 * 68 + (22 - 1) * 12) * 22 )/2 = 4268 a megoldás.


A formula magyarázatát megtalálod a wikipédián érthetően leírva a számtani sorozat cikkben. Az a_n = a_1 + (n-1)*d szerintem érthető, ha mégsem akkor próbáld ki pár n-re és megérted.

2014. okt. 9. 19:01
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm,megy a +!
2014. okt. 9. 19:25