Matematika-Számtani sorozatok (? )


1. Egy színház nézőterének egy-egy szegletében minden egyes sorban egyel több ülőhely van,mint az előzőben.

A legalsóban 4 hely van.

Összesen 30 sor van.

a. Hány ülőhely van az utolsó sorban?

b. Hány ülőhely van összesen?

-------------------------------------------

2. Egy másik színház üléstermében 4 ülés van az első sorban,de csak 13 sor van és minden sorban egyel több szék van.

a.Hány ülőhely van egy-egy szektor utolsó sorában?

b. Hány ülőhely van összesen?

------------------------------------------

3.Egy piramis alakú apartman.

Hány apartman lehet összesen,ha a ház 8 emeletes,a legfelső szinten 2db van és minden további szinten 2-vel több van?

------------------------------------------

4.Az egyetemen a hallgatók számára egy épület homlokzati terveinek elkészítésérére pályázatot írtak ki.

Az első helyezett 300.000 Ft-ot kap,néhány további helyezett pedig sorra 20.000 Ft-tal kevesebbet.

Ha összesen 1 500 000 Ft-ot tudnak kiosztani,akkor hány jutalmazott van és mennyit kap az utolsó díjazott?



2013. okt. 14. 14:17
 1/3 doracell ***** válasza:

Leírom az elsőt, a többit próbáld meg annak alapján. (Vagy jön majd valaki, aki leírja azokat is.)


Minden sorban 1-gyel van több, mint az előzőben, vagyis a 30. sorban 29-el /d*(n-1)/ van több, mint az elsőben.


A 30. sorban és az 1. sorban együtt ugyanannyi van, mint a 2.-ban és a 29.-ben együtt, hiszen minden eggyel nagyobb sorszámú sorban eggyel (illetve általánosabban: d-vel) több hely van. Ezért van az, hogy az első n tag összege (a1+an)*n/2, hiszen ha annyival szorzod, ahány sor van, akkor mindent kétszer számolsz. Tehát a 30 sorban összesen (4+33)*30/2 db hely van. Remélem, érthetően írtam.

2013. okt. 14. 14:51
 2/3 anonim ***** válasza:

2| feladat


a1=4

d=1

______

S13=?

a13=?


a13= a1+(n-1)d

a13= 4+12*1

a13= 16

----------


S13= 2*a1+(n-1)d *n

-----------

2

8+12/2=10----> 10*13= 130

2013. okt. 14. 14:58
 3/3 anonim ***** válasza:

3| feladat


Szinte ugyanaz mint a 2.-nál.


a1=2

d=2

______

a8=??


a8= a1+ (n-1)d

a8= 2+(8-1)*2

a8= 2+14

a8= 16

---------

---------

2013. okt. 14. 15:02