Hogy kell a mertani sorozatok témából a következő feladatokat meg oldani?


Ilyen feladatokat nem csinaltunk órán és a tanárnő szeretetel adja ígygfel a házit. Es ha nem csinálom meg huzza a száját. Ezért kérnem a segítségeteket a feladat meg oldasban és egy kis magyarázatal. :) Elöre is köszönöm. :)


1,

Egy mértani sorozat három egymást követő tagjának összege 105. A második tagból az elsőt kivonva 15 kapunk. Adja meg a sorozatot!


2,

Egy háromszög oldalai egy mertani sorozat szomszédos tagjai. Legrövidebb oldalanak hossza 64 cm, a kerülete pedig 244 cm. Mekkora a háromszög másik két oldala és mekkora a legnagyobb szövege.


3,

Egy háromszög két oldala 80 cm és 100 cm hosszú, az általuk közbezárt szög pedig 120^ (fok). Igaz e, hogy a háromszög oldalhosszai tekinthetők egy mértani sorozat három szomszédos tagjának?



2013. okt. 1. 17:05
 1/2 anonim ***** válasza:

Na lássuk az elsőt.

a három egymást követő tagot írjuk fel így a célszerűség kedvéért:

1.tag:a/q

2.tag:a

3.tag:a*q

Tudjuk, hogy a három tag összege 105.

Tehát: a/q+a+a*q=105 mindkét oldalt q-val beszorozva:

a+a*q+a*q^2=105q

kiemelve a-t

a(1+q+q^2)=105q

Átrendezve a-ra:

105q(1+q+q^2)=a

a ki van fejezve. használjuk a másik állítást, miszerint A második tagból az elsőt kivonva 15 kapunk.

a-a/q=15

q-val szorozva, a-t kiemelve:

a(q-1)= 15q q-1-el osztva:

a=15q/(q-1)

kifejeztük a-t q segítségével korábban:

15q/(q-1)=105q/(q^2+q+1)

15-el osztva:

1/q-1=7/(q^+q+1)

átrendezve:

q^2-6q+8=0

2013. okt. 1. 17:59
 2/2 anonim ***** válasza:
Jaj, az elsőnél egy per jel kimaradt:( átrendezve a-r 105q/(q^2+q+1)
2013. okt. 1. 18:01