Matek 12. osztályos feladat? (sorozatok)


Egy mértani sorozat harmadik eleme 2, kilencedik tagja 32. Mennyi az első tizenkét tag összege?


Valaki segítene megoldani, mert már sok féle képpen megpróbáltam, de sehogy sem ment? Van valami különbség az "eleme" és a "tagja" szavak között?


Mert felírtam így:

a3=2

a9=32

S12=?


2=a1*q^2

32=a1*q^8


Ebből lett egyenlet egy rendszer. Elosztottam a II-at az I-vel, de az eredmény nem lett jó. Aztán megpróbáltam kifejezni az I-ből az egyik ismeretlent, de ez a megoldás is csődött mondott. (végig vezettem őket többször is, de hiába)


Ránézésre egyszerű feladatnak tűnik, de így még sem az.


2013. szept. 30. 20:24
 1/3 anonim ***** válasza:

Hát igen, próbára teszi az ember "gyökös" tudományát:

[link]

2013. szept. 30. 21:09
 2/3 A kérdező kommentje:

Kijött!!


a3=2

a9=32

Sn=?


I. 2=a1*q^2}

II. 32=a1*q^8}

______________


17=q^6

q=hatodikgyök16


2=a1*(hatodikgyök16)^2

2/16^1/3=a1


S12=2/16^1/3*[(hatodikgyök16)^12-1]/hatodikgyök16-1

.

.

.

és kiszámolva S12=kerekítve~349


Ellenőrizve ha beszorszom a hatodikgyök16 kvócienssel, akkor a 9. tagra pont kijön a 32.

2013. szept. 30. 21:10
 3/3 A kérdező kommentje:

Hát akkor ez mégsem jött ki.


Akkor elszámoltam és sokkal bonyolultabban vezettem le.


Köszönöm 1.!!

2013. szept. 30. 21:16