nos a kérdés:
egy-egy mértani sorozat tagjaira teljesülnek a következő összefüggések. Számítsuk ki az egyes sorozatok első tagját és a hányadosát:
a1+a2+a3=56
a2=16
(az a utáni számok alsó indexbe vannak és ez egyenletrendszer csak nem tudok olyan nagy kapcsoszárójelet írni)
létszi vezesétek le nekem mert én valahogy megcsináltam de szerintem nem jó az eredmény :) köszi előre is
2014. szept. 29. 13:10
1/5 anonim válasza:
a1=a2/q
a3=a2*q, ahol q a sorozat hányadosa
a2/q+a2+a2*q=56
a2*(1/q+1+q)=56
16*(1/q+1+q)=56
1/q+1+q=3,5
1+q+qnégyzet=3,5*q
ez egy másodfokú egyenlet, q-ra, oldd meg
2/5 A kérdező kommentje:
ez biztos jó? mert nekem nem teljes másodfóku egyenlet jött ki
2014. szept. 29. 14:36
3/5 anonim válasza:
Ez se teljes, ha rendezed:
qnégyzet-2,5q+1=0
q1,2=2,5 plusz,mínusz négzetgyök (6,25-4)/2
ebből q1=2
q2=0,5
a1=8
a2=16
a3=32
a másik (0,5) q értéknél pedig 32, 16, 8 értékek adódnak, ez csökkenő mértani sorozat
4/5 anonim válasza:
nem tudok képleteket írni, talán érthető volt, amit a másodfokú egyenlet megoldásaként leírtam. Hányadikos vagy?
5/5 A kérdező kommentje:
12 :D am nem a másodfokú egyenlettel volt a gond hanem az egyenletrendszeres hülyeségel amugy ne is nézz nagyon hülyének csak ez nem megy :D 4-5ös vagyok matekból :D
2014. szept. 29. 22:13