nos a kérdés:

egy-egy mértani sorozat tagjaira teljesülnek a következő összefüggések. Számítsuk ki az egyes sorozatok első tagját és a hányadosát:

a1+a2+a3=56

a2=16

(az a utáni számok alsó indexbe vannak és ez egyenletrendszer csak nem tudok olyan nagy kapcsoszárójelet írni)

létszi vezesétek le nekem mert én valahogy megcsináltam de szerintem nem jó az eredmény :) köszi előre is



2014. szept. 29. 13:10
 1/5 anonim ***** válasza:

a1=a2/q

a3=a2*q, ahol q a sorozat hányadosa

a2/q+a2+a2*q=56

a2*(1/q+1+q)=56

16*(1/q+1+q)=56

1/q+1+q=3,5

1+q+qnégyzet=3,5*q

ez egy másodfokú egyenlet, q-ra, oldd meg

2014. szept. 29. 13:21
 2/5 A kérdező kommentje:
ez biztos jó? mert nekem nem teljes másodfóku egyenlet jött ki
2014. szept. 29. 14:36
 3/5 anonim ***** válasza:

Ez se teljes, ha rendezed:

qnégyzet-2,5q+1=0

q1,2=2,5 plusz,mínusz négzetgyök (6,25-4)/2

ebből q1=2

q2=0,5

a1=8

a2=16

a3=32

a másik (0,5) q értéknél pedig 32, 16, 8 értékek adódnak, ez csökkenő mértani sorozat

2014. szept. 29. 16:44
 4/5 anonim ***** válasza:
nem tudok képleteket írni, talán érthető volt, amit a másodfokú egyenlet megoldásaként leírtam. Hányadikos vagy?
2014. szept. 29. 16:45
 5/5 A kérdező kommentje:
12 :D am nem a másodfokú egyenlettel volt a gond hanem az egyenletrendszeres hülyeségel amugy ne is nézz nagyon hülyének csak ez nem megy :D 4-5ös vagyok matekból :D
2014. szept. 29. 22:13