Egyenletrendszer, hogyan kell ezt?


a, ax+2y=a+2

x-by=3b+1



2014. szept. 22. 17:32
 1/1 anonim ***** válasza:

Remélem a, véletlenül lett leírva! Paraméteres er., ahol az ismeretlenek az x és az y.


Ha egyetemista vagy, akkor kell, hogy a bal oldal determinánsa ne tűnjön el, azaz ab+2 nem lehet zérus. Balról szorozva az er. mátrix inverzével a megoldás x=8b/(ab+2) ill. y=(2-3ab)/(ab+2).


Ha középiskolás vagy akkor az ellentett együtthatók vagy a behelyettesítő módszerek alkalmazásával kijön a fenti megoldás. Konkrétabban megszorozzuk a második egyenletet -a-val és -ax+aby=-3ab-a. Összeadás után 2y+aby=a+2-3ab-a,

azaz y=(2-3ab)/(ab+2). Ezt visszahelyettesíted az elsőbe, adódik a már fent leírt megoldás. Ja és kell a ab+2 nem zérus kikötés is. Sz. Gy.

2014. szept. 22. 23:14