Ezeket a másodfokú egyenleteket hogyan tudom megoldani?


Most tanulmányozom a másodfokú egyenleteket egyenletrendszereket.

Majd le írnátok hogyan is tdom emg oldani ?:)


1, Mely valós x értékére teljseül az

x^2+5x=0

egyenlet?


2,Van-e olyan valós gyöke az

x(x-6)=0

Amely 6 nál nem nagyobb?


Ez a 2 lenne nem nagyon sikerült eddig... remélem tudtok segíteni.



2014. aug. 17. 11:06
 1/2 anonim ***** válasza:

Pedig ezek még a legegyszerűbbek :D


1. Kiemelünk x-et:


x(x+5)=0


A bal oldalon egy szorzat van, a jobb oldalon 0. Egy szorzat akkor 0, ha legalább az egyik tényezője 0, tehát


vagy x=0,


vagy x+5=0, vagyis x=-5.


Több megoldása nincs, mivel egy másodfokú egyenletnek legfeljebb 2 valós gyöke (megoldása) lehet.


2. A fenti menet alapján


vagy x=0,


vagy x-6=0, vagyis x=6


Tehát 2 gyöke van, az egyenletnek.

2014. aug. 17. 11:22
 2/2 anonim ***** válasza:

Legyen a másodfokú egyenlet alakja:


ax^2+bx+c=0. a,b,c konkrét számok.


Nyitsz egy excel táblát.

A1 cellába beírod hogy =a

A2 cellába: =b

A3 cellába: =c


a,b,c helyére persze a konkrét számokat.


B1 cellába bemásolod a következőt:


=(1/(2*A1))*(-A2+gyök(A2^2-4*A1*A3))


B2 cellába pedig az alábbit:


=(1/(2*A1))*(-A2-gyök(A2^2-4*A1*A3))


Ekkor a B1 és B2 cellába kapod az egyenlet megoldásait.


Esetedben pl. x^2+5x=0 -nál

A1-hez 1-et A2-höz 5-öt A3-hoz 0-át írsz be.


Ajánlom ezt megcsinálni, mert gyakorláskor pillanatok alatt leellenőrizheted ezzel a számításaid!


Szemléltetni úgy tudod, hogy diagramot készítesz.


Ha az eredménycellában "SZAM" felirat keletkezik, akkor az egyenletnek csak komplex gyökei lesznek, amit ti nem tanultatok, tudomáson kívül hagyhatod.

(De egyébként ilyenkor a parabola nem metszi az x tengelyt).

2014. aug. 17. 19:58