Hogy lehetne ezeket a másodfokú egyenleteket átalakítani és ábrázolni?


Itt van pl.: x^2 - 3x - 6

Egyszerű, tudom, semmi bonyolult nincs benne, de nekem ilyenekhez nincs agyam!

Nevezetes szorzatnak tűnik, mégsem tudom kihozni belőle, és kiemelni sem tudok....


Köszönöm a segítséget!


2012. nov. 12. 18:38
 1/7 anonim ***** válasza:
Másodfokú megoldókulcsot tudod? Azt kell használni.
2012. nov. 12. 18:41
 2/7 A kérdező kommentje:
Igen tudom, és az a rész megy is, de itt kifejezetten az átalakítás és az ábrázolás a feladat.
2012. nov. 12. 18:43
 3/7 bongolo ***** válasza:

Azt tudod, hogy (x-a)² = x² - 2ax + a²

Ha összehasonlítod a tieddel, a=1/2 esetén lesz az eleje ugyanolyan. A vége nem, de nem baj.


(x−1/2)² = x² − 3x + 1/4

Ha levonunk belőle 6,25-ot, akkor pont megkapjuk a tiédet:


(x − 0,5)² − 6,25


Ábrázolása: Kiindulhatsz az x²-ből. Az (x−0,5) miatt az egészet el kell tolni JOBBRA 0,5-tel, hisz x=0,5-nél lesz az érték nulla, ott lesz tehát a parabola csúcsa.

Aztán lefelé el kell tolni 6,25-tel.

Kész.

2012. nov. 12. 19:01
 4/7 rémuralom ***** válasza:

Nem nevezetes szorzat, és az ábrázoláshoz nem is szorzattá kell alakítani. Hanem teljes négyzetté.

Ezt úgy csinálod, hogy x+(b/2)-nek veszed a négyzetét (itt b=-3, tehát x-1,5 négyzetét kell venned), majd kivonod belőle b/2 négyzetét, és a számokat összevonod. Aztán az x tengely mentén a zárójelben lévővel tolod el ellenkező irányba (tehát x-1,5 miatt 1,5-tel jobbra!), az y tengely mentén pedig azonos irányba a zárójelen kívülivel.

2012. nov. 12. 19:02
 5/7 rémuralom ***** válasza:
A második szebben leírta, mint én, csak következetesen 0,5-öt írt 1,5 helyett :)
2012. nov. 12. 19:02
 6/7 bongolo ***** válasza:

Jól el is számoltam rögtön, bocs!!! Persze a=3/2, nem pedig 1/2.


(x − 1,5)² − 8,25


Szóval másféllel jobbra, 8 egész egynegyeddel lefelé.

2012. nov. 12. 19:03
 7/7 anonim ***** válasza:

Megoldás:

[link]

2012. nov. 13. 05:30