Mi ennek a matek példának a megoldása levezetéssel? 4edfokú vagy miaszösz


2x(negyediken)-9x(harmadikon)+14x(négyzet)-9x+2=0

ezt adta fel a tanár és halvány lila gőzöm nincs hogy mit kéne csinálni

xD kiemelésre gyanakszom



2014. szept. 8. 16:54
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:

Rendben van amit írsz, csak a 2-es valahogy lemaradt nálad az utolsó sorból.


Amúgy annyi annyi a lényeg, hogy

HA y = x + 1/x, AKKOR x^2 + 1/x^2 = y^2 - 2.

Ha úgy tetszik, akkor ezt akár be is magolhatod, mint a másodfokú egyenlet megoldóképletét.


> „van egy olyan sanda gyanúm hogy maga a matek tanárom.. de nem biztos”

Van egy elég erős gyanúm, hogy nem én vagyok az.


*A matektanár egy szó. Külön írva érdekes a jelentése, ha végig gondolod.

2014. szept. 8. 18:51
 12/30 anonim ***** válasza:
És van egy sanda gyanúm, hogy most elmegyek inni, és csak 11 óra felé érek haza, de nem biztos.
2014. szept. 8. 18:53
 13/30 A kérdező kommentje:

na akkor már csak a vége van xD

megvan hogy y1=-2 és y2=-2,5

akkor -2=x+1/x

szal

x+1/x+2=0

ez egy másodfokú egyenlet? mert nem vagyok biztos benne hogy 1/x^2=x

már full meg vagyok zavarodva

2014. szept. 8. 19:00
 14/30 anonim ***** válasza:

Ha az én feladatomra mondod, akkor nem ez az y, ha a tiédre, akkor majdnem.


Az x + 1/x-et pont mi neveztük el y-nak:

x + 1/x = y,

ráadásul rögtön a megoldás elején megállapítottuk, hogy x nem 0, így szorozhatunk vele:

x^2 + 1 = x*y.


Ez egy másodfokú egyenlet x-re.

2014. szept. 8. 19:09
 15/30 A kérdező kommentje:

de még mindig nem értem hogy miért van ott az a felesleges -2 a

(x^2 + 1/x^2) = y^2 - 2.

nél

mert akkor ez konkrétan

y^2=y^2-2

és akkor (x^2 + 1/x^2)=(x + 1/x)^2 = x^2 + 1/x^2 + 2,

szóval (x^2 + 1/x^2)=x^2 + 1/x^2 + 2??

2014. szept. 8. 19:12
 16/30 anonim ***** válasza:

Hát… Ennek a magyarázatával kezdődik a 18:10-es hozzászólásom. Figyelj a zárójelekre.


Próbáld ki, hogy például (3 + 1/3)^2 ≠ (3^2 + 1/3^2). Vond ki őket egymásból, és látni fogod, hogy pontosan 2 a különbség köztük.


De ha a gondolkodás nem tetszik, akkor emlékezz arra az azonosságra (nézd vissza a füzetedből/függvénytábládból), hogy (a + b)^2 = a^2 + b^2 + 2*a*b. A kettes a 2*a*b-ből jön, hiszen most a = x, és b = 1/x, ezek szorzata x*1/x = 1, ezzel szorozva a 2-t éppen 2-t kapunk.

2014. szept. 8. 22:07
 17/30 A kérdező kommentje:
van valami skypeod vagy ilyesmi? hogy könnyebben lehessen irni?
2014. szept. 8. 22:17
 18/30 A kérdező kommentje:
óóóóóóóóóóó szóval a (x+1/x)^2 csak feltevés volt és behelyettesitjük ooooooooooooooooooooooooooooooh
2014. szept. 8. 22:20
 19/30 anonim ***** válasza:

Nem feltevés, észrevétel. Hogy az pont az x^2 + 1/x^2 + 2. Azért kell, mert különben itt nem tudnál mit kezdeni az első taggal:

(x^2 + 1/x^2) - 9/2*(x + 1/x) + 7 = 1.


Mondjuk szerintem ezt illett volna elmondania a matektanárodnak is, ha felad egy szimmetrikus egyenletet.

2014. szept. 8. 22:28
 20/30 anonim ***** válasza:

Helyesbítés: (x^2 + 1/x^2) - 9/2*(x + 1/x) + 7 = 0.


De a csocsó legalább jól ment.

2014. szept. 8. 22:29
1 2 3