Segitenetek nekem a matekban? :D


Nos, en 7.-es vagyok, es matekbol most olyat tanulunk hogy kisebbet kell nagyobbal osztani pl.: 11:40=0,275. Az eredmenyt tudom, de hogy hogyan kell kiszamolni azt nem. Tudnatok segiteni? Fontos lenne? :/

Pl.azt sem tudom hogy 3:4-nek miert 0,75 lett az eredmenye, es nyilvan azert mert nemtudom kiszamolni. Szoval segitenetek?????????



2014. szept. 4. 18:04
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
2014. szept. 4. 18:10
 2/16 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen koszonom a valszodat :')) esetleg ebben tudnal segiteni: 25:18=? , 4:7=? , 65:99=? :)
2014. szept. 4. 18:14
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Úgy kell megcsinálni, hogy osztás után leírod a maradékot alulra, és mindig mögé írsz egy nullát. Az így kapott számot ismét elosztod, maradék le, nulla mögé. Ezt addig csinálod, míg nem marad maradék. Az első szemlélteti is.
2014. szept. 4. 18:15
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanúgy kell számolni, mintha nagyobbat osztanál kisebbel, de van benne egy kis csavar is. Nézzük előbb a 3:4 osztás eredményét:


3:4=


A tanultak alapján "leválasztjuk" a 3-ast:


3':4=


Elvégezzük az osztást; 3-ban a 4 0-szor van meg, maradék a 3:


3':4=0

3


Most jön a plusz: a 0 után vesszőt teszünk, a maradék 3-as után pedig 0-t írunk:


3':4=0,

30


Most a 30:4 osztást kell elvégeznünk; 30-ban a 4 megvan 7-szer, 7*4=28, 30-28=2, tehát maradék a 2:


3':4=0,7

30

2


A 2-es maradék után újabb 0-t írunk, majd elvégezzük az osztást:


3':4=0,

30

20


20-ban a 4 megvan 5-ször, 5*4=20, 20-20=0, tehát maradék a 0.:


3':4=0,75

30

20

00


Tehát 3:4=0,75


Viszont nem mindig van ilyen szerencsénk; próbáld ki, hogy mi a helyzet akkor, ha 1:7? Ha elvégzed, láthatod, hogy sohasem lesz vége, viszont a leírt számjegyek ismétlődnek. Az ilyen számot végtelen szakaszos tizedestörtnek nevezzük, és úgy írjuk le, hogy az ismétlődő számszakasz fölé pontot rajzolunk:


1:7=1`42857` (itt az 1-es és a 7-es fölött van pont, így az 1-estől a 7-esig ismétlődik a számsor).


Abban az esetben lesz véges szakaszos tizedestört a végeredmény, amennyiben az osztónak és az osztandónak csak egy közös osztója van, az 1, valamint az osztó 2, 5, vagy ezek szorzata (tetszőleges mennyiségben felhasználva).


Remélem ebből mindent megértesz :)

2014. szept. 4. 18:16
 5/16 anonim ***** válasza:
87%
Az előző vette a fáradtságot, hogy részletesen elmagyarázza. A többit nem fogjuk megoldani, és mást is arra kérek, hogy ne oldja meg. Azokat már neked kell, ezek alapján menni fogsz. A te érdekedben, CSAK így tanul az ember.
2014. szept. 4. 18:18
 6/16 A kérdező kommentje:
Ertem, csak az a baj hogy pl. 4:7-nel borzalmasan hosszu lesz az eredmeny :D es a matektanarunk ugy ne fogadja el szoval valahogy egyszerusiteni kene vagy nem is tudom.
2014. szept. 4. 18:23
 7/16 anonim ***** válasza:
75%

Pontosan erről beszélt az előző válaszoló is, csak az 1/7 példájával... a 4/7 is ugyanúgy egy végtelen ismétlődő tizedestört.


0,714285˙


Ezt kell, hogy kapd. Ha látod, hogy ismétlődik, akkor egy pontot írsz felülre, ahogy én is írtam. Ennyi a megoldás.

2014. szept. 4. 18:29
 8/16 A kérdező kommentje:
En ezt a szamot kaptam: 0,571428571
2014. szept. 4. 18:34
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

igen, az a jó bocsi, az ötöst kitöröltem valahogy.


szóval ez jó, csak látod, hogy az 5-nél kezd ismétlődni, így a 8 fölé jobb oldalra írsz egy pontot és kész.


0,571428˙

2014. szept. 4. 18:36
 10/16 A kérdező kommentje:
es az nem eleg ha csak annyit irok hogy 0,571428? :D
2014. szept. 4. 18:40
1 2