Matematika - Kombinatorika, Segítene valaki? Sürgős


Hello! Idén kezdtük el 10.ben a Kombinatorikát, azon belül a faktoriálisokat. A tanárúr feladott néhány példát amit nem sikerül megoldanom. Szerintem magát a faktoriálisokat értem és az órán vett példákat is.

Például 5! egyenlő 5*4*3*2*1-el(120). ugyanigy n(barmely szám amit választunk)=n*(n-1)*(n-2)..*3*2*1

Vettünk példát arra ha megvan adva 5 szam 0,1,2,3,4(minden szamot 1x hasznalhatunk fel.)

Hány 5 jegyű szám hozható létre?

2megoldasi modszert vettünk rá.

1.megoldas:

Meggondoljuk hány szám kerülhet az első helyre, 0 nem lehet tehát 4 számot választhatunk. ... 4*4*3*2*1=96

2. megoldás. Összes lehetsegesből kivonjuk a 0val kezdődőket.

5!-4!=120-24=96(azért 4! mert a 0 utan 4!-nyi képpen varialhatjuk a 0 utani szamokat.)

A HÁZINAK feladott példák:

Használható számok: 0,0,0,0,1,1,1,1

a) Hany 8 jegyű szám hozható létre?

b) Hány 8 jegyű páros szám hozható létre?

c) Hány 8 jegyű 4el oszható szám hozható létre?


a)

(Vettünk példát az egyforma n elemek megoldási módszereit vettük.)

8! osztva 4!*4!(4db nulla és 4 db 1es miatt)

Ez az összes szám ami létrehozhato.

Ha a nullával kezdődők nem kellenek:

8! : (4! * 4!) - ?

Hány faktoriálist kellene kivonni?

7! nem lehet mint az első reszletezett példa szerimt kellene, mivel vannak ugyanolyan számok.

4!(Ennyiszer varialható a 0 és az 1es) vagy 2! vagy 4!*2?


Valaki tudna segíteni?



2014. szept. 2. 20:41
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha vettétek az ismétléses permutációt is, akkor könnyebb a helyzet (legalábbis nekem).


a) Az biztos, hogy az első számjegy az 1-es. Ezen felül marad 3 1-es és 4 0. Ezeket kell ismétlésesen permutálni; 7!/(3!*4!)=7*6*5/6=35 ilyen szám van.


Ha kivonással szeretnéd, akkor 8!/(4!*4!)=8*7*6*5/(8*3)=7*2*5=70 ilyen szám van. Ebből ki kell vonni a 0-val kezdődőeket, ez 7!/(3!*4!)=35.


Ezek különbsége 35, tehát 35 ilyen szám van.


A másik kettő ennek mindtájára menni fog. Még egy kis segítség:


b) 0-ra kell végződnie, tehát a 0 fix.


c) 100-ra kell végződnie, tehát ez fix, marad 3 1-es és 2 0.


Remélem, sikerül :)

2014. szept. 2. 22:08
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :) Sokat segített! A megértésben is egyébként.
2014. szept. 2. 22:29