Az egyik üzletben egy 10125 ft-os áru árából 20%-os árengedményt adtak. Egy másik üzletben ugyanezt a kedvezményes árat 25%-os engedménnyel érték el. Mennyi volt az eredeti ár ebben az üzletben? Help xD

2010. jan. 16. 20:24
 1/10 A kérdező kommentje:
Matek próbaéretségi közöt találtam és érdekelne a megoldás számolgattam, de nemjött ki :/
2010. jan. 16. 20:26
 2/10 anonim ***** válasza:
73%

Hát nem illetlek jelzőkkel, de segítek :)) mert kedves vagyok :))


10 125 * 0,8 = 8 100


10 125 : 0,75 = 13 500 --> Ellenőrzés: --> 13 500 * 0,75 = 10 125


Remélem átmész érettségin :)


Szívesen, h segítettem, aztán nem ám lepontozni!! :)

2010. jan. 16. 20:32
 3/10 anonim ***** válasza:
79%

A kedvezményes árat kell elérni, tehát a 8100 Ft-t, 25% csökkentés után.

Egyenletileg már sajnos nem vagyok jó, de logikailag nem nehéz. Itt, ha ez a 8100 a 25%-kal csökkentett, akkor ez 75%, A 100%, tehát a megoldás a 108000 Ft.


Amúgy tényleg nem nehéz.

2010. jan. 16. 20:36
 4/10 A kérdező kommentje:
ez meg van de a feladat nem ez volt amit te csináltál : szal 10125*0.8=8100....ebből a 8100ből kellene visszakeresni az eredeti árat ez a feladat lényege de ha meg visszaszorzok 1.25-tel akkor meg vissuakapom a 10125ft szal ugyanazt az árat valahol a 125 ft miatt valszinúleg a tizedes jegyek miatt egykét százalék vagyis összeg eltűnik és erre lennék kíváncsi....de amugy köszi:):):):)
2010. jan. 16. 20:37
 5/10 anonim ***** válasza:
bocs, egy nullával többet írtam a végén.....
2010. jan. 16. 20:37
 6/10 anonim ***** válasza:
36%

Hát a második válaszoló nem egy "matematikus"...

108000?????? Gondolom elírás, és 10 800-at akartál, de az is rossz!!!!

Most nem írom le én is újra, amit az első, de az a jó!

2010. jan. 16. 20:38
 7/10 A kérdező kommentje:
2.válaszolónak köszi szépen, megvan a lényeg:))
2010. jan. 16. 20:41
 8/10 anonim ***** válasza:
83%

hát én a saját kis logikám szerint próbálok gondolkodni de nállam így nézne ki hogy:

10125*8=8100 azaz a kedvezményes ár az 8100 ft

és arra kérdez rá,hogy a másik boltban mennyinek a 75%-a a 8100 ft

= x*0,75=8100

8100/0,75=10800

Ell:10800*0,75 =8100

tehát a másik boltban az eredeti ár 10800 ft volt

Lehet,hogy nem így kell,még nem tartok az érettséginél:D

14/l

2010. jan. 16. 20:43
 9/10 anonim ***** válasza:
A probléma, h a kédés van szarul feltéve (lehet, h az eredeti is így van, nemtom..)
2010. jan. 16. 21:32
 10/10 A kérdező kommentje:
Eredetileg is így van feltéve:)
2010. jan. 17. 11:18