Valaki segítene 2 feladatban?
Az első feladat az egyenlítői mindennapos esők éghajlatáról szól. Az évi közepes hőingás nem jó, az itt nagyon kicsiny, mindössze 8-9 fok lehet, mert ennyi a legmagasabb és a legalacsonyabb hőmérséklet közötti különbség (októberi max-júniusi minimum). A levegő azért magas relatív páratartalmű, mert az egyenlítőn felszálló légáramlás az uralkodó, amely levegője a magasban lehűl, és kicsapódik a vízgőztartalma, így rengeteg eső esik, ami a talaj közelében is megnöveli a relatív páratartalmat. Maximum kétszer van egy évben. Ha a föld tengelyferdesége nagyobb lenne, akkor az egyenlítőn kétszer lenne nyár, kétszer tél, kétszer tavasz, és kétszer ősz egy évben, de így örökös nyár van, csak nem teljesen egyformán. A csapadék szerintem azért követi késve, mert idő kell, amíg a felszálló légáramlás közepe követni tudja az éppen legmelegebb földfelszíni pontok helyét. És ott van ilyen éghajlat, ahol az egyenlítő elég közel van: Dél-Amerika, Afrika, Ázsia legdélebbi része, és szigetei, Ausztrália legészakibb része és a szigetek.
A másiknál meg az egyenlítőnél van A-betű, mert ott alacsony a légnyomás, ahol a levegő fölfelé száll, és a térítőknél meg M-ek vannak, mert ott magas a légnyomás, mert ott a levegő lefelé száll. Ebből már következik, hogy a körforgáshoz a talaj fölött az egyenlítő felé áramlik a levegő, míg fent a troposzféra tetején a térítők felé fúj a szél. És ez ugye a passzátszélrendszer. Légyszi pontozz fel, ha már ennyit segítettem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!