Matek feladatban kaphatnék segítséget? Hatványozás


2^35 + 3 * 2^33 + 2^32 törtvonal 2^34 - 2^32


^ : hatványra emeléshez ezt a jelet használtam

* : szorzás jele


A hatványozás azonosságait kell használni gondolom,de nem tudom,hogy kivonásnál és összeadásnál hogyan kell eljárni. Felírtam egyszerűbb alakba is ,de úgy sem jött ki az eredmény, ami 5.

Nem kérem senkitől ,hogy számolja ki,csak a számítás menetét szeretném megtudni.. köszönöm !


2014. aug. 14. 14:58
 1/4 anonim ***** válasza:

Szerintem csináld egyszerűsíts 2^32-nel:

(8 + 3*2 + 1)/(4 - 1) = 15/3 = 5.


(Bocsánat, véletlenül kiszámoltam…)

2014. aug. 14. 15:10
 2/4 anonim ***** válasza:

Igen, ráadásul az I. hatványozás-azonosság megfordítása kell;


I. azonosság: azonos alapú hatványok szorzata egyenlő a kitevők összegére emelt alap hatványával, képlettel:


a^n*a^m=a^(n+m)


Ennek a fordítottja csupán csak annyi, hogy megcseréljük az azonosság oldalait:


a^(n+m)=a^n*a^m


Akkor nézzük a feladatot:


Az ilyen feladatoknál jellemzően az a cél, hogy a törtet egyszerűbb alakra hozzuk, ehhez valamilyen módon ki kell emelnünk bizonyos tagokat. Látható, hogy 2-hatványok vannak, így azt kell kiemelnünk.


A számlálóból ki tudunk emelni 2^32-ent (ezt láthatjuk ránézésre is, de ha mégsem, úgy meg kell keresni a legnagyobb közös osztót, azt fogjuk tudni kiemelni), így a számláló:


2^32*()


És itt jön az azonosság; mennyivel kell megszorozni a 2^32-ent, hogy 2^35-ent kapjunk? A képlet miatt a válsz: 2^3. Ugyanígy a másik két tagnál is; 3*2^1 és 1 kerül a zárójelbe:


2^32(2^3+3*2^1+1)=2^32*(5+6+1)=2^32*12


A nevező ugyanígy: 2^32*(2^2-1)=2^32*3


A tört: (2^32*12)/(2^32*3), itt tudunk egyszerűsíteni 2^32-nel és 3-mal, tehát a tört értéke 4 lesz.

2014. aug. 14. 15:10
 3/4 anonim ***** válasza:
Elírtam az egyik résznél; 2^3 nem 5, hanem 8, így az 1. végeredménye a helyes, de a metódus jó :)
2014. aug. 14. 15:12
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek :)
2014. aug. 14. 15:25