Sajnos már régen tanultam és nem ugrik be. Hogyan kell felbontani a hatványozásnál a zárójelet? Pl.: (a-b)^2 vagy (a+b)^2

2014. júl. 29. 12:00
 1/9 anonim ***** válasza:
Sehogy. És ez nem is hatványozási azonosság
2014. júl. 29. 12:19
 2/9 A kérdező kommentje:
A név valószínűleg nem stimmel, viszont megoldás biztos van mert csak egy szorzás: (a-b)*(a-b) és itt kéne felbontani.
2014. júl. 29. 12:36
 3/9 anonim ***** válasza:
Google: Rövidített számítási képletek.
2014. júl. 29. 12:43
 4/9 szakor ***** válasza:

S mi a baj a kifejtésnél?

(a-b)^2 = (a-b)*(a-b) = a^2 - 2ab + b^2

(beszorzol minden tagot minden taggal, s összevonod az azonos tagokat)

Egyébként az algebrai kifejezések közt tanítják, mint "nevezetes azonosság"-ot.

Összeg négyzete ugyanígy, de minden tag pozitív.

Magasabb hatvány esetén az együtthatókat a Pascal-háromszögből lehet kiolvasni, a tagok első tagjának kitevője fokozatosan csökken, a másodiké fokozatosan nő.

pl.: (a+b)^3=a^3+3(a^2)b+3a(b^2)+b^3

()-csak a jobb elkülönítés miatt, egyébként nem kell.

2014. júl. 29. 13:25
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!
2014. júl. 29. 13:34
 6/9 anonim ***** válasza:
Szakor: Igaz, valóban így is említik, itt a félreértés biztos erdélyi voltomból következik, köszönöm, hogy megjegyezted, máskor ügyelek rá :)
2014. júl. 29. 21:44
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
De nevezik még nevezetes azonosságnak is.
2014. júl. 30. 09:09
 8/9 szakor ***** válasza:

Tom Benko

Igen, én is ezt mondtam:)

2014. júl. 30. 11:05
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
@szakor: és valóban. :) Nem tudom, hogyan sikerült átsiklanom felette.
2014. júl. 31. 08:52