Sajnos már régen tanultam és nem ugrik be. Hogyan kell felbontani a hatványozásnál a zárójelet? Pl.: (a-b)^2 vagy (a+b)^22014. júl. 29. 12:00
1/9 anonim válasza:
Sehogy. És ez nem is hatványozási azonosság
2/9 A kérdező kommentje:
A név valószínűleg nem stimmel, viszont megoldás biztos van mert csak egy szorzás: (a-b)*(a-b) és itt kéne felbontani.
2014. júl. 29. 12:36
3/9 anonim válasza:
Google: Rövidített számítási képletek.
4/9 szakor válasza:
S mi a baj a kifejtésnél?
(a-b)^2 = (a-b)*(a-b) = a^2 - 2ab + b^2
(beszorzol minden tagot minden taggal, s összevonod az azonos tagokat)
Egyébként az algebrai kifejezések közt tanítják, mint "nevezetes azonosság"-ot.
Összeg négyzete ugyanígy, de minden tag pozitív.
Magasabb hatvány esetén az együtthatókat a Pascal-háromszögből lehet kiolvasni, a tagok első tagjának kitevője fokozatosan csökken, a másodiké fokozatosan nő.
pl.: (a+b)^3=a^3+3(a^2)b+3a(b^2)+b^3
()-csak a jobb elkülönítés miatt, egyébként nem kell.
5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!
2014. júl. 29. 13:34
6/9 anonim válasza:
Szakor: Igaz, valóban így is említik, itt a félreértés biztos erdélyi voltomból következik, köszönöm, hogy megjegyezted, máskor ügyelek rá :)
7/9 Tom Benko válasza:
De nevezik még nevezetes azonosságnak is.
8/9 szakor válasza:
Tom Benko
Igen, én is ezt mondtam:)
9/9 Tom Benko válasza:
@szakor: és valóban. :) Nem tudom, hogyan sikerült átsiklanom felette.