Kémia - ha egy feladatban egy molekula összegképletét kell felírni, mitől függ, hogy milyen sorrendben szerepelnek benne a felépítő atomok?
Figyelt kérdés
Például ha tudom, hogy egy molekulában 6 szénatom, 12 hidrogénatom és 6 oxigénatom van, akkor miért C6H12O6 az összegképlet, és miért nem mondjuk C6O6H12? Van erre valami szabály? Van egyáltalán valami jelentősége a sorrendnek?
Egyedül készülök érettségire itthon, és erről nem találtam sehol semmit, szóval ha valaki aki ért hozzá elmagyarázná hálás lennék :)
2014. aug. 3. 00:50
1/3 anonim válasza:
Nincsen erre szabály,csak a szerves kémiában általában a könyvek így írják le.
2/3 anonim válasza:
Az a "szokás", hogy mindig a szén kerül előre, aztán a hidrogén, majd az oxigén, nitrogén, foszfor... stb. Gyakran atomcsoportosan írják fel az összegképletet, hangsúlyozva a vegyület tulajdonságait pl. az ecetsav CH3COOH, a -COOH karboxil csoport, megtalálható az összes karbonsavban. Egyébként mindegy a sorrend, de ez általánosan elfogadott. Ja és a központi atom általában előrébbkerül a ligandumoknál, de ez se törvényszerű, pl NH3, SO2, DE a H2O, illetve a H2S az ellenpélda.
3/3 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a válaszokat!
2014. aug. 4. 23:02
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!