KoviAti kérdése:

Valaki segítene ennek az egyenletnek a megoldásában?


x^2-14x+33

---------- = 1

x^2-8x+15


elakadtam... feltételt már írtam, de ugye az alsó sorral nem lehet beszorozni mert gyökvesztéssel járhat



2014. aug. 23. 15:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Hozzuk közös nevezőre mindkét oldalt:


(x^2-14x+33)/(x^2-8x+15)=(x^2-8x+15)/(x^2-8x+15)


Redukáljuk a jobb oldalt 0-ra. Mivel közös nevezőn vannak, ezért a számlálókat kivonhatjuk egymásból:


(-6x+18)/(x^2-8x+15)=0


A bal oldalon egy tört van, melynek értéke csak akkor lehet 0, ha a számláló értéke 0, vagyis


-6x+18=0, innen x=3


Már csak az a kérdés, hogy a nevező értéke ettől 0 lesz-e:


3^2-8*3+15=0, de 0 nem lehet az értéke, mivel akkor 0-val osztanánk a feladatba, így x=3 nem jó megoldás.


1 megoldást kaptunk, azt sem jó, tehát az egyenletnek nincs megoldása.

2014. aug. 23. 15:40
 2/4 A kérdező kommentje:

de az egyenlet így néz ki : csak rosszul írtam x^2-14x+33/x^2-8x+15=1

azt már kiszámoltam hogy x nem lehet se 3 se pedig 5 mert akkor 0val kéne osztani... de innen nem tudok továbbmenni

2014. aug. 23. 16:43
 3/4 anonim ***** válasza:

1. Azt írtam fel, csak zárójeleztem.


2. Végigolvastad te, amit írtam?

2014. aug. 23. 20:38
 4/4 anonim ***** válasza:

A nevezővel egész nyugodtan beszorozhatsz, nem lép fel gyökveszteség.

Ebből x=3 adódna, de az rossz, ahogy az előző válaszoló is írta.

Tehát nincs megoldása a feladatnak.

2014. aug. 24. 00:57