Ezeknek mi a megoldása már idegrohamot kaptam?


2x^2-x-3=0

pozitív számok halmazán


y^2-14y+49=0

egyenlet egész gyökeit


Valaki meg oldaná és elmagyarázná nekem ezt?

megoldó képlettel próbálam de...


x1,2=-b gyökalatt b^2-4*a*c /:2

Jól próbáloztam egyáltalán?



2014. aug. 19. 22:37
 1/4 anonim ***** válasza:

igen, a képlet stimmel. figyelj, hogy csak pozitív, illetve a második feladatnál egész gyököket adj meg megoldásnak!


itt le tudod ellenőrizni a megoldásodat:

[link]

2014. aug. 19. 22:41
 2/4 anonim ***** válasza:
Pedig már tegnap vagy tegnapelőtt is segítettünk. :-)
2014. aug. 19. 22:56
 3/4 A kérdező kommentje:
Igen de nem ment sajnos:(
2014. aug. 19. 23:01
 4/4 anonim ***** válasza:

Akkor nézzük: az ax^2+bx+c=0 alakú másodfokú egyenlet megoldóképlete (amennyiben a nem 0) x1;2=(-b±√(b^2-4*a*c))/(2*a)


Az első esetben a=2, b=-1, c=-3, így a megoldóképletben:


x1;2=(-(-1))±√((-1)^2-4*2*(-3))/(2*2)=

=(1±√(1+24))/4=

=(1±√(25))/4

=(1±5)/4


Vagyis

x1=(1+5)/4=6/4=3/2=1,5


x2=(1-5)/4=(-4)/4=-1


Tehát az egyelet megoldásai: 1,5 és -1.


Ellenőrzés: ha x=1,5:


2*(1,5^2)-1,5-3=2*2,25-1,5-3=4,5-1,5-3=0, igaz.


ha x=-1:


2*(-1)^2-(-1)-3=2*1+1-3=2+1-3=0, ez is igaz.


Több megoldás nincs, mivel egy másodfokú egyenletnek legfeljebb 2 gyöke lehet.


A második: a=1, b=-14, c=49


y1;2=(-(-14))±√((-14)^2-4*1*49))/(2*1)=

=(14±√(196-196))/2=

=(14±√(0))/2


vagyis:


y1=(14+0)/2=14/2=7


y2=(14-0)/2=14/2=7


Tehát 1 megoldása van (úgy is szokás mondani, hogy kétszeres gyök, mindjárt meglátjuk, hogy miért):


Ellenőrzés: y=7


7^2-14*7+49=49-98+49=0, tehát jó.


Ha jobban megnézzük a bal oldalt:


y^2-14y+49=(y-7)*(y-7), és ezért nevezzük kétszeres gyöknek (vagy az egyik, vagy a másik y helyére beírható a 7, tehát 2-szer lesz megoldás).

2014. aug. 19. 23:40