Jól oldottam-e meg az alábbi matekfeladatot (trigonometria)?


Feladat: Oldjuk meg a (0,π) halmazon a sin3x = sinx egyenletet.

Megoldás: x = (-1)^k * 1/3x + k/3π

1. eset: k eleme 2p, p egesz szam.

x = pπ.

2. eset: k elem (2p+1), p egesz szam.

x = (2p+1)π/4.


Nos, a két megoldás az megvan, viszont megzavart a feladat utasító szövegében a (0,π) intervallum. Azzal mi a teendő?



2014. júl. 31. 17:46
 1/5 anonim ***** válasza:

Nyitott, vagy zárt az intervallum?

[link]

2014. júl. 31. 18:05
 2/5 A kérdező kommentje:
Nyitott. Amúgy ha megkérlek elmagyarázod, hogy akkor most hogyan van a végső megoldás? Még van egy pár hasonló feladatom és azoknál is ugyan ez a helyzet, intervallumokkal van ..
2014. júl. 31. 18:11
 3/5 anonim ***** válasza:

Azt jelenti, hogy csak a 0 és pi közötti megoldásokat kell leírnod.


x = (-1)^k * 1/3x + k/3π Végtelen sok megoldás, ebből a feladat része, hogy kiválaszd azokat, amik 0 és pi között vannak.

Amúgy rossz a megoldások 1/3 nincs benne.


[link]


sin 3x = sin x


3*sin x - 4*sin^3 x = sin x

0 = 4*sin^3 x - 2* sin x

0=sin x ( 2*sin^2x-1)


VAGY

sin x = 0

x=k*pi


VAGY

sin^2 x = 1/2

x= k*pi-1/4pi

x= k*pi-3/4pi



0 és pi között pi/4 és 3pi/4 elégíti ki az egyenletet.

2014. júl. 31. 18:18
 4/5 anonim ***** válasza:

Félek, hogy az alapokat nem érted, csak a "professzionális" megoldást látod valahonnan. Az alapokat itt elmondom:

https://www.youtube.com/watch?v=ckb5poFkU8w

2014. júl. 31. 18:27
 5/5 anonim ***** válasza:

Egy másik lehetséges megoldási módszer a következő.

sin(x)=sin(y) =>

1. eset: x=y+m*2PI,

2. eset:x=PI-y+n*2PI,

ahol m,n tetszőleges egész számok.


sin(3x)=sin(x) =>

1. eset: 3x=x+m*2PI => x1=m*PI,

2. eset: 3x=PI-x+n*2PI => x2=PI/4+n*PI/2

ahol m,n tetszőleges egészek.

Mivel az x eleme a (0;PI) nyílt intervallumnak, ezért a megoldás: PI/4, 3*PI/4.

2014. aug. 2. 15:14