Hogy kell levezetni? Hány cm3 2,186 mol/dm3-es,1,126 g/cm3 sűrűségű kénsavoldatot kell 1000 cm3 vízhez kevernünk, hogy pontosan 4,80 m/m%-os kénsavoldat képződjön? Azt tudom, hogy az eredmény 300 cm3, csak sehogy sem jön ki.


2014. júl. 28. 18:53
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Húha, megpróbálom érthetően levezetni.


c=2,186 mol/dm3

ρ=1,126 g/cm3


Abból indultam ki, hogy a koncentráció alapján 1 dm3 oldatban 2,186 mol oldott anyag van.

- Az 1 dm3 oldat pontosan 1126 g (sűrűségből kiszámítva: M=ρ*V= 1000 cm3 * 1,126 g/cm).

- A 2,186 mol oldott anyag (kénsav) tömege pedig 214,228 g. (m=n*M= 2,186*98).


Tehát ezek alapján ki tudjuk számolni, hogy hány tömegszázalékos az oldat.

mo= 1126 g

moa=214,228 g

m/m%= moa/mo * 100 = 19 %


Innen már egy egyszerű keverési egyenlettel meg lehet oldani.

I. x g 19%-os oldat

II. 1000 cm, azaz 1000 g víz (azaz 0%-os oldat)

III. x+1000 g 4,8 tömegszázalékos oldat


x * 19 + 0 * 1000 = 4,8 x + 4800

19 x = 4,8 x + 4800

x = 338 g


Sűrűségből kiszámítva: V=m/ρ=300 cm3 :)

2014. aug. 4. 21:50
 2/2 A kérdező kommentje:
Most már értem :) Köszi
2014. aug. 10. 22:17