2014. júl. 28. 18:53
1/2 anonim válasza:
Húha, megpróbálom érthetően levezetni.
c=2,186 mol/dm3
ρ=1,126 g/cm3
Abból indultam ki, hogy a koncentráció alapján 1 dm3 oldatban 2,186 mol oldott anyag van.
- Az 1 dm3 oldat pontosan 1126 g (sűrűségből kiszámítva: M=ρ*V= 1000 cm3 * 1,126 g/cm).
- A 2,186 mol oldott anyag (kénsav) tömege pedig 214,228 g. (m=n*M= 2,186*98).
Tehát ezek alapján ki tudjuk számolni, hogy hány tömegszázalékos az oldat.
mo= 1126 g
moa=214,228 g
m/m%= moa/mo * 100 = 19 %
Innen már egy egyszerű keverési egyenlettel meg lehet oldani.
I. x g 19%-os oldat
II. 1000 cm, azaz 1000 g víz (azaz 0%-os oldat)
III. x+1000 g 4,8 tömegszázalékos oldat
x * 19 + 0 * 1000 = 4,8 x + 4800
19 x = 4,8 x + 4800
x = 338 g
Sűrűségből kiszámítva: V=m/ρ=300 cm3 :)
2/2 A kérdező kommentje:
Most már értem :) Köszi
2014. aug. 10. 22:17