Van két dobókockánk, amelyek külsőre egyformák. Az egyik szabályos, a másikkal 2/3 valószínűséggel lehet hatost dobni. Az egyik kockával dobunk, és hatos az eredmény. Mennyi a valószínűsége, hogy ez a szabályos kocka?


2014. jún. 26. 14:48
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
50%.
2014. jún. 26. 15:34
 2/5 bongolo ***** válasza:

Kicsit hosszan válaszolok.


Azoknál a feladatoknal, amik így kezdődnek, kétféle kérdés szokott lenni. Odafelé kérdezik a valószínűséget, vagy visszafelé. (Most az utóbbi van.)

Odafelé:

- Ha dobunk valamelyik véletlenszerűen választott kockával, mennyi lesz a 6-os dobás valószínűsége?

Visszafelé:

- Ha 6-ost dobtunk, mennyi a valószínűsége, hogy az egyik kockával dobtunk?


Odafelé kérdés megoldása:

Ez a teljes valószínűség tétele nevezetű dolog:

P(A) = P(A|B₁)·P(B₁) + P(A|B₂)·P(B₂) + ...

ahol az A esemény az, hogy 6-ost dobtunk, a B₁ meg B₂ pedig az, hogy az egyik vagy a másik kockával dobtuk.

P(A|B₁) a 6-os dobás valószínűsége, ha a szabályos kockával dobtunk. Ez 1/6.

P(A|B₂) a 6-os dobás valószínűsége, ha a cinkelt kockával dobtunk. Ez 2/3.

P(B₁) = P(B₂) = 1/2, mert azonos valószínűséggel dobunk valamelyikkel.


P(A) = 1/6 · 1/2 + 2/3 · 1/2 = 5/12


Visszafelé kérdés megoldása:

Ez a Bayes télel nevezetű dolog:

P(B|A) = P(A|B)·P(B) / P(A)

Azért neveztem "visszafelé" kérdésnek, mert most ismerjük P(A|B)-t, de P(B|A) a kérdés.

Itt a B esemény a B₁, B₂ stb események közül valamelyik.

A nevezőben a P(A) pedig ugyanaz mint az előbb, vagyis a teljes valószínűség.


Most:

A: 6-ost dobtunk

B: a szabályos kockával dobtuk (vagyis B=B₁ volt az előbb)

P(B|A): annak a valószínűsége, hogy a szabályos kockával dobtunk, feltéve, hogy 6-ost dobtunk. Ez a kérdés.


P(A|B) = 1/6 (ezt már az előbb kiszámoltuk, B=B₁)

P(B) = 1/2

P(A) = 5/12 (ezt is kiszámoltuk az előbb)

Már csak be kell helyettesíteni ezeket a fenti képletbe.

2014. jún. 26. 17:41
 3/5 bongolo ***** válasza:
És persze nem 50% jön ki...
2014. jún. 26. 17:42
 4/5 A kérdező kommentje:
Értem, hálás köszönet! :)
2014. jún. 26. 19:36
 5/5 szakor ***** válasza:
De ha éppen nem jutnak eszedbe a képletek/nem vagy matematikus, akkor: A cinkelt kockával 2/3 a hatos esélye, a szabályossal 1/6. A cinkelt kockával 4-szeres az esélyed a szabályoshoz képest, másképp fogalmazva a cinkelt kockával 4 hatost dobsz addig, míg a szabályossal egyet, azaz 5 hatosból 1 jut a szabályosra. Tehát a kérdezett valószínűség 1/5.
2014. júl. 22. 07:19