Dobókocka 120 dobás 2/3 része 2-vel vagy 3-mal osztható 2-vel osztható számot 56 szor dobtunk,3-mal osztható számot 44 szer hány volt a hatos dobások száma és hányszor volt egyiel sem osztható szám az eredmény?


2012. okt. 26. 18:49
 1/2 bongolo ***** válasza:

120 kétharmada 80. Ennyi volt a 2-vel vagy 3-mal oszthatók száma. Ebben viszont benne vannak azok is, amik mindkettővel oszthatók!


56 darab 2-vel osztható, ebben is benne vannak a 6-tal oszthatók is.

44 darab 3-mal osztható, ebben is benne vannak a 6-tal oszthatók is.


56+44 = 100, ebben benne vannak a 2-vel és 3-mal oszthatók, és a 6-tal oszthatók duplán vannak benne!


A 100 20-szal nagyobb, mint a 80, tehát 20 darab 6-tal osztható volt.


Ha most még nem tiszta a dolog, ellenőrizzük:

56-20 = 36 darab csak 2-vel osztható

44-20 = 24 darab csak 3-mal osztható

20 darab 2-vel és 3-mal is osztható.


36+24+20 = 80 darab 2-vel, 3-mal vagy mindkettővel osztható, ez jó lett.


Még az a kérdés, hogy hány olyan volt, ami egyikkel sem osztható, hát az 120-80 = 40.

2012. okt. 27. 00:47
 2/2 Tom Benko ***** válasza:
Card(A\cup B)=Card(A)+Card(B)-Card(A\cap B)
2012. okt. 27. 13:25