Viete képletek harmadfokú egyenlethez?


addott: x a harmadikon-3x+2=o

Ki kell számítani: x1+x2+x3

valamint x1 a harmadikon+x2 a harmadikon +x3 a harmadikon

Hogyan fogjak neki? Viete képletek vannak harmadfokú egyenlethez is?



2014. júl. 3. 11:50
 1/6 anonim ***** válasza:

x^3 - 3x + 2 = 0


Látszik, hogy az egyik gyök x1 = 1.


Honnan látszik? Innen:


x^3 - x - 2x + 2 = 0

x(x^2-1) - 2(x-1) = 0

x(x-1)(x+1) - 2(x-1) = 0

(x-1)( x(x+1) - 2) = 0

(x-1)(x^2 + x - 2) = 0


x - 1 = 0 vagy x^2 + x - 2 = 0


x^2 + x - 2 = 0 gyökei: x2 = -2 és x3 = 1


A gyökök: 1 és -2, az 1 kétszeres gyök.


....

2014. júl. 3. 12:16
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! nem is gondoltam rá, hogy kiemeljek, valamiéert ayt hittem Viete képleteit kell alkalmazni. Köszönöm a segítséget!
2014. júl. 3. 12:38
 3/6 anonim ***** válasza:
Szívesen.
2014. júl. 3. 12:52
 4/6 anonim ***** válasza:

x^3-3x+2=0

x^3=3x-2

f(x)= x^3

f(x)= 3x-2

x|0 (((((1))))) 2 3 4 -1 -2 -3 -4

y|0 (((((1))))) 8 27 64 -1 -8 -27 -64


x|0 (((((1))))) 2 3 4 -1 -2 -3 -4

y|-2 (((((1))))) 4 7 10 -5 -8 -11 -14


Az egész számok halmazán egyetlen megoldás van, és ez az 1. Sajnálom, másféle megoldással nem szolgálhatok. 12/F

Mellékesen ez a grafikus megoldása a feladatnak.

2014. júl. 3. 22:12
 5/6 anonim ***** válasza:

Ja igen, bocsi ( előző válaszoló vagyok) és a -2 is jó, csak elcsúszott, mellékesen az 1-es kétszeres gyök.

Átalakítható ilyenné is: (x-1)(x^2+x-2)=0

2014. júl. 3. 22:15
 6/6 Tom Benko ***** válasza:

A biztonság kedvéért ideírom a Viéte-formulákat is, ha már az volt a kérdés:

x_1+x_2+x_3=-\frac{b}{a}

x_1x_2+x_2x_3+x_3x_1=\frac{c}{a}

x_1x_2x_3=-\frac{d}{a}

Rájönni nem nehéz, csak fel kell írni az általános gyöktényezős alakot.

2014. júl. 4. 07:58