Hogyan adhatunk példát ℤ7[x]-ben két olyan harmadfokú polinomra, amelyek legnagyobb közös osztója x + 1, és az euklideszi algoritmus három lépésben ér véget?

Ilyenkor ugye az kellene, hogy a 3. lépésben lesz 0 a maradék... Tud valaki segíteni?

2014. márc. 16. 12:51
 1/4 anonim ***** válasza:
Szívesen segítenék, de ebben a jelölésrengetegben nem tudok eligazodni. Imádom az olyan algebra könyveket, ahol halomra definiálnak és bizonyos dolgokat, ugyanakkor hiányzik egy jelölésjegyzék. Nyomozok Z7[x] után majd csak megtalálom valahol. Sz Gy.
2014. márc. 18. 15:33
 2/4 anonim ***** válasza:
Z7[x] polinomgyűrűre gondoltam, ahol az együtthatók Z7-ből valók, azaz a mod 7 maradékok halmazából valók az együtthatók. Tehát ez a kiindulás. Kérek egy kis gondolkodási időt. Sz. Gy.
2014. márc. 18. 15:52
 3/4 anonim ***** válasza:

Fontos megjegyezni, hogy az algoritmus polinomokra való alkalmazásánál a tört együtthatók elkerülése céljából megszorozhatjuk az osztandót vagy eloszthatjuk az osztót bármely zérótól különböző számmal! Legyen f(x):=2x^3+3x^2+2x+1 és g(x):=x^3+2x^2+3x+2.

f(x) és g(x) eleme ℤ7[x]-nek!

REMAINDER(f(x),g(x))=-x^2-4x-3-->r1(x)=x^2+4·x+3

REMAINDER(g(x),x^2+4·x+3)=8x+8-->r2(x)=x+1 REMAINDER(x^2+4·x+3, x + 1)=0-->r3(x)=0


Tehát LNKO(f(x),g(x))=x+1. Sajnos a kérdés második részére nem tudtam válaszolni, hogy miként történt a kiválasztás. Sz. Gy.

2014. márc. 18. 20:19
 4/4 anonim ***** válasza:
Természetesen annyit tudtam, hogy az (x+1) ott van a közös tényezők között és 2x^2+x+1 valamint x^2+x+2 irreducibilis polinomok. Az eu. algoritmus pont háromlépéses lesz, már nem tudtam előre. Sz. Gy.
2014. márc. 18. 20:49